Abp Alfons Nossol gościem „Kodu dostępu” w TVP INFO

Abp Alfons Nossol będzie nadzwyczajnym gościem „Kodu dostępu” Barbary Czajkowskiej w TVP INFO w drugi dzień Świąt, czyli w piątek 26 grudnia o godzinie 21:15. To jedna z najwspanialszych postaci polskiego Kościoła katolickiego, wybitny teolog, członek Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan, laureat m.in. Medalu św. Jerzego „Tygodnika Powszechnego” i Nagrody Orła Jana Karskiego.

Mottem przewodnim rozmowy będą słowa Arcybiskupa: „Idąc przez ziemię musimy dbać o to, by niebo było nad tą ziemią otwarte”. Barbara Czajkowska pytać swojego rozmówcę będzie o trudności w dialogu międzyludzkim: w rodzinie, szkole, państwie, Kościele, o „nieszczęsny polski dialog”, który zaraża pesymizmem i gniewem, o patriotyzm konfrontacyjny i hałaśliwy, ale też o szanse pojednania z Rosją czy dialog z islamem.

82-letni dziś Alfons Nossol był biskupem opolskim (1977–2009), gdzie ustanowił radę kapłańską i radę duszpasterską oraz przeprowadził I Synod Diecezji Opolskiej, zaś w parafiach zamieszkanych przez mniejszość niemiecką wprowadził liturgię w języku niemieckim, utworzył Muzeum i Archiwum Diecezjalne. Obecnie jest arcybiskupem ad personam, i biskupem seniorem diecezji opolskiej. Wykładał m.in. na KUL-u i na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji. Jest członkiem Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki, a w 2009 roku został uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Ma tytuły doctora honoris causa m.in: Westfalskiego Uniwersytetu w Münsterze, Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji, Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Otto Friedricha w Bambergu i Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *