Adam Bodnar i KOP z Nagrodą Radia TOK FM

Nagrodę Radia TOK FM im. Anny Laszuk za „wyjątkowy wpływ na rzeczywistość” w 2015 roku otrzymali Adam Bodnar i Koalicja Organizacji Pozarządowych. Wręczenie statuetki odbyło się we wtorek, 5 kwietnia 2016 roku, w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.

Od sześciu lat Radio TOK FM przyznaje swoją nagrodę osobie, instytucji lub organizacji za odważne, niekonwencjonalne, niezwykłe działania, dzieła lub wypowiedzi, które w ciągu minionego roku miały istotny wpływ na świadomość społeczną lub wręcz zmieniły polską rzeczywistość.

Za działalność w 2015 roku nagrodzeni zostali Adam Bodnar i Koalicja Organizacji Pozarządowych. Nominowano ich do Nagrody Radia TOK FM za akcję „Nasz rzecznik” i umiejętność pracy ponad podziałami, a także wypromowanie osoby od lat walczącej na rzecz słabszych i doprowadzenie do wyboru pierwszego Rzecznika Praw Obywatelskich, którego kandydatura nie była wysunięta przez polityków.

Prawa człowieka są fundamentem polityki demokratycznej. Adam Bodnar w swojej działalności jako wiceprezes HFPC wykazał się odwagą, niezależnością i konsekwencją w obronie praw człowieka w dzisiejszej Polsce. Koalicja Organizacji Pozarządowych, która wysunęła kandydaturę Adama Bodnara na Rzecznika Praw Obywatelskich, pokazała jak ważne jest społeczeństwo obywatelskie i wykazała nowe możliwości polityki demokratycznej – powiedział w laudacji Józef Pinior, senator RP i działacz opozycji w czasach PRL.

Zwycięzcę wskazała Kapituła Nagrody Radia TOK FM w składzie: Robert Biedroń (ubiegłoroczny laureat), Kamila Ceran, Marta Frej, Piotr Kraśko, prof. Andrzej Leder, dr Anna Materska-Sosnowska, Ignacy Morawski, Janina Paradowska, dr Patrycja Sasnal, Ewa Siedlecka, prof. Jerzy Vetulani, Dominika Wielowieyska, Jan Wróbel, Piotr Zorć oraz Jacek Żakowski.

Obok Adama Bodnara i Koalicji Organizacji Pozarządowych za działalność w 2015 roku do Nagrody Radia TOK FM nominowani byli Jerzy Owsiak – za zbudowanie pozytywnego, optymistycznego ruchu oraz dr Marek Bachański i Dorota Gudaniec – za upór, cierpliwość i nieustanną walkę na rzecz legalizacji medycznej marihuany.

Nominowanych wybrała redakcja Radia TOK FM spośród propozycji zgłaszanych zarówno przez słuchaczy, jak i gości stacji.

Wręczenie Nagrody Radia TOK FM im. Anny Laszuk odbyło się 5 kwietnia 2016 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Statuetkę, którą otrzymał laureat, zaprojektowała Paulina Antoniewicz.

Partnerami gali były: Firma audytorsko-doradcza KPMG, Raiffeisen POLBANK i Muzeum Historii Żydów Polskich.

Poprzedni zwycięzcy Nagrody Radia TOK FM to: Robert Biedroń, płk. Krzysztof Olkowicz, Fundacja Panoptykon i Katarzyna Szymielewicz, Danuta Wałęsa oraz Michał Boni. Patronką wyróżnienia jest Anna Laszuk, dziennikarka Radia TOK FM. Redakcja upamiętnia w ten sposób przedwcześnie zmarłą koleżankę oraz jej odwagę w przełamywaniu stereotypów, zaangażowanie, pasję, z jaką podejmowała walkę o prawa człowieka, szczególnie prawa kobiet i mniejszości.

Źródło: Agora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *