„Alicja i Karol. Moi rodzice, Habsburgowie” w TVP Polonia

W środę, 31 maja, o godz. 17:20 TVP Polonia pokaże niezwykły reportaż o polskich losach rodziny Habsburgów „Alicja i Karol. Moi rodzice, Habsburgowie” w reż. Pauliny Drażby. To pełna emocji lekcja historii – opowieść najmłodszej córki Habsburgów, Renaty Habsburg, złożona z okruchów prywatnych wspomnień, fotografii, listów i pamiętników.

Sprawdź godziny emisji audycji „Alicja i Karol. Moi rodzice, Habsburgowie” w PROGRAMIE TV

W reportażu nie zabraknie wypowiedzi wybitnych ekspertów i świetnych mówców – prof. Andrzeja Przyłębskiego, prof. Pawła Skibińskiego oraz mec. Krzysztofa Góralczyka, pełnomocnika rodziny Habsburgów.

Reportaż jest wielowarstwową opowieścią o prawdziwych ludziach, którzy mieszkali w Żywcu. Byli wielkimi patriotami, ale przede wszystkim – Alicją i Karolem. Arcyksiążę Karol był człowiekiem honoru oficerskiego i cywilnej odwagi, a jego żona Alicja – Szwedką, która – według raportów Gestapo – była „zawziętą Polką”. Reportaż przybliża zarówno życiorysy tych postaci, jak również ich ogromną odwagę, patriotyzm i zasługi dla Polski.

Podróż śladami Habsburgów Żywieckich rozpoczęliśmy trochę przewrotnie, bo w Madrycie – mówi reżyserka reportażu, Paulina Drażba. Dodaje, że to właśnie tam od lat mieszka księżna Renata, najmłodsza córka arcyksiężnej Alicji i arcyksięcia Karola Olbrachta, ostatnia polska Habsburżanka. – Kobieta niezwykła, która ma dziś 92 lata, pięknie mówi po polsku, jest wielką patriotką, a jej życie to gotowy scenariusz na kolejną filmową podróż. Jej najpiękniejsze wspomnienia związane z rodzicami to oczywiście dzieciństwo, spędzone w rodzinnym Żywcu, więc nie mogło nas tam zabraknąć. To miejsce wraca w rodzinnych opowieściach, wspomnieniach i podróżach. Stary Zamek, Nowy Zamek, piękny park Habsburgów – to tam księżna Renata bawiła się ze swoim rodzeństwem, tam jako dorosła kobieta wracała ze swoimi dziećmi. W reportażu „Alicja i Karol. Moi rodzice, Habsburgowie” podążamy śladami tej niezwykłej rodzinnej historii. To opowieść o niesamowitych ludziach, którzy choć nie byli Polakami, to Polskę wybrali na swoją Ojczyznę – opowiada Paulina Drażba.

11 maja 2023 roku, w Ambasadzie Polski w Madrycie, minister Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do Spraw Polonii i Polaków za granicą, przekazał przyznane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę odznaczenia – dla Karola Olbrachta Habsburga, który pośmiertnie otrzymał Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski oraz dla Alicji Ankarcrona Habsburg, która pośmiertnie otrzymała Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenia odebrała, mieszkająca w Madrycie, córka Alicji i Karola Olbrachta, pani Renata – żona hiszpańskiego ambasadora Eduarda de Zuluety Dato, krewna króla Hiszpanii Felipe VI i ostatnia polska Habsburżanka.

Sprawdź ofertę kanału TVP Polonia w PROGRAMIE TV

„Alicja i Karol. Moi rodzice, Habsburgowie”, środa, 31 maja, godz. 17:20, TVP Polonia.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *