„Archiwista” – nowy serial kryminalny TVP

W Żyrardowie trwają zdjęcia do nowego serialu Telewizji Polskiej „Archiwista” w reżyserii Macieja Żaka. W tytułowej roli pracownika policyjnego archiwum, obdarzonego ponadprzeciętną pamięcią i wyjątkową inteligencją, wystąpi Henryk Talar.

Sprawdź ofertę kanału TVP1 w PROGRAMIE TV

W rozszyfrowywaniu dawnych, nierozwiązanych spraw partnerować mu będzie młoda, ambitna policjantka Zuza – w tej roli Paulina Gałązka. Serial „Archiwista” od stycznia 2020 r. w TVP1.

Emerytowany pracownik policyjnego archiwum, Henryk Mikos za punkt honoru postawił sobie rozwiązywanie umorzonych przed laty spraw i oddanie winnych w ręce sprawiedliwości. Henryk przez lata analizował akta i… cierpliwie czekał. Zbieg okoliczności sprawił, że do archiwum, które Henryk uważa za swoje królestwo, trafia młoda, ambitna policjantka Zuza Wasiluk. Początkowo uważa starszego pana za dziwaka, szybko dochodzi jednak do wniosku, że warto z nim współpracować. Henryk czyni z Zuzy swoją tajną wspólniczkę w kryminalnych śledztwach, a kiedy trzeba – zbrojne ramię. Henryk i Zuza wciągają też do współpracy policjanta, który się w niej podkochuje, Tomasza Stachurę.

Każdy odcinek „Archiwisty” opowiada historię innego zabójstwa, a akcja serialu rozgrywa się w fantastycznie zrewitalizowanym Żyrardowie i jego przepięknych okolicach.

Inspiracją do historii przedstawianych w serialu, były autentyczne, nierozwiązane sprawy zabójstw.

W stałej obsadzie wystąpi plejada gwiazd: Mirosław Zbrojewicz, Rafał Mohr, Maria Gładkowska, Sylwia Juszczak-Krawczyk, Beata Fido, Mateusz Kmiecik oraz Angelika Kurowska. W poszczególnych odcinkach pojawią się: Jan Wieczorkowski, Izabela Kuna, Rafał Maćkowiak, Jan Jankowski oraz Lech Dyblik.

Autorami pomysłu serialu są Andrzej Ciborski i Piotr Mikołajczak. Prowadzącym scenarzystą jest Dominik W. Rettinger, a za reżyserię serialu odpowiada Maciej Żak, twórca takich filmowych hitów jak: „Ławeczka”, „Rozmowy nocą” i „Konwój”.

Producentem serialu jest Telewizja Polska, natomiast producentem realizującym Rock And Roll Production odpowiadający m.in. za popularny serial „Leśniczówka”.

Premiera „Archiwisty” w piątek, 10 stycznia 2020 r. o godz. 21:15 w TVP1.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *