ATM Grupa: wyniki finansowe za 2012 rok

ATM Grupa SA, nadawca kanału ATM Rozrywka, zakończyła 2012 rok zyskiem w wysokości – 1,75 mln zł (w 2011 roku  zysk wyniósł – 1,13 mln zł), w związku z czym Zarząd i Rada Nadzorcza rekomendują wypłatę dywidendy w maksymalnej wysokości  tj. 2 grosze za akcję. Natomiast wynik skonsolidowany Grupy Kapitałowej ATM zamknął się stratą netto w wysokości 5 mln zł. Wskaźnik EBITDA był w ub. r. dodatni – wyniósł blisko 14 mln.

Skonsolidowane przychody Grupy Kapitałowej ATM – największego niezależnego producenta programów telewizyjnych i filmów – w 2012 roku wyniosły 109,9 mln zł i były o 4,6% mniejsze niż rok wcześniej. Ponadto Grupa ATM, która od pewnego czasu intensywnie inwestuje w usługi związane z produkcją telewizyjną i obsługą wydarzeń, zwiększyła przychody z tego tytułu o blisko 48%. Po raz pierwszy raportuje też przychody z tytułu sprzedaży czasu reklamowego kanału ATM Rozrywka – 6,2 mln zł.

Mniejsze przychody Grupy Kapitałowej ATM to przede wszystkim efekt sytuacji na rynku reklamy telewizyjnej (według szacunków domu mediowego Starlink w ub.r. skurczył się o 7,3%). Utrzymujący się od kilku kwartałów spadek wydatków na reklamę w telewizji, spowodował oszczędności w dużych stacjach. Na tę sytuację nałożyły się zmiany związane z cyfryzacją. Nowe kanały, które pojawiły się na rynku odebrały największym graczom część wpływów z reklam. Widocznym skutkiem tych zjawisk była w ub. r. mniejsza ilość nowości programowych na największych antenach. Duże stacje kontynuowały realizację sprawdzonych pozycji programowych, nierzadko po obniżonych kosztach. Przeważały też inwestycje w propozycje niskobudżetowe typu scripted docu. Zrealizowany w ub. r. przez Baltmedia (spółka Grupy Kapitałowej ATM) serial kryminalny „Na krawędzi” jest jedną z nielicznych nowości w obecnych ramówkach. Ponadto spółki Grupy w ub. r. nadal realizowały kolejne sezony – „Ojca Mateusza”, „Rancza”, „Świata według Kiepskich”, „Pierwszej miłości” i „Galerii”.

Z drugiej strony wzrost liczby kanałów telewizyjnych będący następstwem cyfryzacji oznacza większe zapotrzebowanie na usługi produkcji telewizyjnej, w czym zarząd Grupy Kapitałowej ATM upatruje szansę rozwoju. Pozytywnym zjawiskiem jest też większe zainteresowanie kanałów tematycznych i premium lokalnymi formatami. Producenci Grupy ATM od dłuższego czasu pracują nad projektami, które są odpowiedzią na te oczekiwania. – Niewykluczone, że jeszcze w tym roku zadebiutują one w ramówkach, a my zyskamy nowych partnerów – mówi Andrzej Muszyński, prezes ATM Grupy SA. – Umacnianie tej współpracy jest jednym z naszych głównych celów w 2013 roku – podkreśla.

Drugim jest dalsza dywersyfikacja przychodów. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w 2012 roku Grupa ATM zwiększyła aktywność w nowych obiecujących obszarach. Warto choćby wspomnieć o sukcesach spółek – ATM System i ATM Studio. Pierwsza podpisała pod koniec ubr. największy w swojej historii kontrakt ze spółką Live Park na obsługę meczów T-Mobile Ekstraklasy. Zakończyła także inwestycję w nowoczesny wóz transmisyjny HD, który przygotowany jest do rejestrowania obrazu w 3D. Znacząco wzrosła także liczba międzynarodowych projektów obsługiwanych przez ATM System w ub.r. Spośród nich należy wymienić choćby: French Open w Paryżu, Wimbledon i XXX Letnie Igrzyska Olimpijskie w Londynie, Mistrzostwa Europy U19 w Piłce Nożnej w Estonii, wyścigi City Challenge w Baku (Azerbejdżan), Pucharu Świata w bobslejach rozgrywany w Szwajcarii, Francji, Niemczech i Austrii.

Po ponad roku działalności dobrą rynkową pozycję udało się też zbudować centrum produkcji filmowo-telewizyjnej ATM Studio. Realizowane są w nim duże widowiska telewizyjne – obecnie m.in. „The Voice of Poland” czy „Dzięki Bogu już weekend” dla TVP. Jest ono także sceną dla renomowanych stołecznych teatrów – Nowego Teatru, TR Warszawa i Projekt Teatr Warszawa. Powstają tam także produkcje reklamowe, organizowane są liczne komercyjne eventy. Jeśli chodzi o te ostatnie, ATM Studio zostało ostatnio dostrzeżone przez ekspertów. Uznali, że należy do najlepszych miejsc na event w Warszawie, w rankingu przygotowanym przez miesięcznik „Press” oraz w konkursie MP Power Venue, platformy branży eventowej MeetingPlanner.pl.

Trzecim ważnym kierunkiem rozwoju Grupy Kapitałowej ATM, z którym zarząd wiąże spore nadzieje jest nadawanie telewizyjne. Przypomnijmy, że uruchomiła ona w lutym 2012 roku kanał ATM Rozrywka na pierwszym mulitipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Wyniki oglądalności kanału przekroczyły wstępne przewidywania zarządu. W okresie od 19 lipca ub.r. (wtedy Nielsen Audience Measurement zaczął mierzyć oglądalność tego kanału) do 31 grudnia ub.r. ATM Rozrywka miała średnio 0,41% udziału w rynku (0,44 proc. w grupie komercyjnej 16-49). Natomiast wśród osób korzystających z naziemnej telewizji cyfrowej udział stacji wyniósł 1,88% (2,26 proc. w grupie 16-49).

Zarząd Grupy Kapitałowej liczy, że działalność telewizyjna będzie odgrywać coraz istotniejszą rolę w strukturze jej przychodów. Z końcem lipca 2013 roku całkowicie przestanie funkcjonować nadawanie analogowe, a tym samym zwiększy się zasięg ATM Rozrywki.

Powyższe wydarzenia, zdaniem menedżerów Grupy Kapitałowej ATM dowodzą trafności dotychczasowej strategii, która będzie kontynuowana w 2013 roku. Istotnym jej elementem będą też działania zmierzające do obniżenia kosztów.

Źródło: ATM Grupa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *