Bartosz Kołsut będzie reprezentował Polskę na Eurowizji

Grający na akordeonie Bartosz Kołsut zwyciężył w środę wieczorem w polskim finale konkursu Młody Muzyk Roku i będzie reprezentował Polskę na Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków w Kolonii.

„Młody Muzyk Roku” to ogólnopolski konkurs na najlepszego młodego muzyka grającego na jednym z instrumentów klasycznych, a zarazem realizowane z rozmachem nowoczesne show telewizyjne transmitowane i relacjonowane zarówno na antenie TVP Kultura, jak i w Internecie.

Uczestnicy konkursu nie mogą mieć więcej niż 19 lat. Konkurs składał się z dwóch etapów. Do półfinału 17 kandydatów wyłoniło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na podstawie ich dotychczasowych osiągnięć artystycznych – to m.in. stypendyści ministra kultury, laureaci prestiżowych konkursów. Przesłuchania półfinałowe odbyły się 4 marca – wtedy wybrano finałową siódemkę. Byli to (poza zwycięzcą): wiolonczelistka Krystyna Wiśniewska, akordeonistka Inga Piwowarska, pianista Viet Trung Nguyen, trębacz Wojciech Kaszuba, flecistka Karina Kamizela i altowiolinista Mateusz Doniec.

19 marca w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Łukasza Borowicza, każdy z finalistów wykonał finałowy utwór. Laureata wyłoniło jury pod przewodnictwem Krzesimira Dębskiego, ale na ostateczny werdykt wpływ mieli również widzowie TVP Kultura, którzy za pośrednictwem systemu audiotele głosowali na swojego faworyta. Głos telewidzów był traktowany jako dodatkowy głos jurorski. Faworytem uczestników plebiscytu okazała się Inga Piowowarska.

Bartosz Kołsut, akordeonista, lat 18
Urodził się w Radomiu. W 2003 roku rozpoczął naukę w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu, w klasie akordeonu Artura Miedzińskiego. W czasie nauki należał do zespołów: Akordeonowe Smyki, Humi Accordion Band pod kierownictwem Andrzeja Humskiego a obecnie Artura Miedzińskiego – koncertujących zarówno na scenach krajowych, jak i zagranicznych. Jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od września 2011 roku tworzy duet akordeonowy z Łukaszem Brzeziną, prowadzony przez Klaudiusza Barana, prorektora Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W styczniu 2013 roku rozpoczął współpracę z akordeonistą Tomaszem Gieroniem – studentem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Od września 2013 roku tworzy duet z jednym z najlepszych polskich saksofonistów młodego pokolenia – Piotrem Wysockim. Od 2011 roku samodzielnie ćwiczy grę na bandoneonie.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *