Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej w Polskim Radiu

Centralne uroczystości beatyfikacyjnych kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej stanowić będzie msza św., która odprawiona zostanie 12 września o godz. 12:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Polskie Radio towarzyszyć będzie swoim słuchaczom w tym wyjątkowym wydarzeniu i zaprasza na transmisję mszy beatyfikacyjnej oraz na audycje i wydarzenia specjalne poświęcone kardynałowi Wyszyńskiemu i matce Czackiej, spotkania z wyjątkowymi gośćmi i Studio Beatyfikacyjne.

Mszy świętej beatyfikacyjnej przewodniczyć będzie legat papieski kardynał Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Towarzyszyć mu będą jałmużnik papieski kardynał Konrad Krajewski, kardynał Dominik Duka z Pragi, kardynał Kazimierz Nycz i kardynał Stanisław Dziwisz. Koncelebrować mszę świętą będzie około 600 księży z Polski, około 80 polskich biskupów i 45 hierarchów z zagranicy.

Już w piątek 10 września gościem „Sygnałów Dnia” w Programie Pierwszym Polskiego Radia będzie kardynał Kazimierz Nycz.

W niedzielę, w porannej „Familijnej Jedynce” (godz. 6.00 – 9.00), w oczekiwaniu na uroczystość beatyfikacji w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, usłyszeć będzie można o miejscach szczególnie związanych z nowymi błogosławionymi– podwarszawskich Laskach i Choszczówce oraz Jasnej Górze. Prymas Wyszyński i Matka Czacka to postaci ważne nie tylko da naszej osobistej, czy zbiorowej pamięci historycznej, ale także osoby mające wiele do powiedzenia o naszej przyszłości. Pytanie co stanowi o ich żywotności tu i teraz –podejmą w „Familijnej Jedynce” Ewa Czaczkowska – autorka biografii Prymasa Wyszyńskiego oraz ks. Jerzy Jastrzębski – autor książki „Bł. Stefan Wyszyński. Prymas do okrycia”. Na antenie będzie można usłyszeć także słowa błogosławionego Prymasa. Transmisję mszy św. beatyfikacyjnej ze Świątyni Opatrzności Bożej na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia o godz. 12.00 poprowadzi ks. Andrzej Majewski i ks. Grzegorz Dobroczyński. Poprzedzi ją godzinne Studio Beatyfikacyjne od godz. 11.00, a w nim m.in. spotkania z uzdrowionymi za przyczyną nowych błogosławionych oraz świadkami ich życia zaangażowanymi w proces beatyfikacyjny. Po transmisji uroczystości beatyfikacyjnej do godz. 15.00 – na antenie relacje uczestników tego wydarzenia. Do wysłuchania także audycja Elżbiety Staniszewskiej oparta na wydanym przez Polskie Radio albumie „Kardynał Stefan Wyszyński. W służbie Kościoła i Ojczyzny”. Prowadzenie: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski. Wydarzenia beatyfikacyjne relacjonować będzie Redakcja Programów Katolickich Polskiego Radia.

W sobotniej „Dwójce na Miejscu” z Warmii będzie m. in. o uwięzieniu kardynała Wyszyńskiego w Stoczku Klasztornym. O beatyfikacji usłyszeć będzie można także w serwisach informacyjnych Programu Drugiego Polskiego Radia. Podsumowanie uroczystości beatyfikacyjnych w pasmach publicystycznych Dwójki. W niedzielę 12 września o godz. 7.30 w audycji „Lumen” na antenie radiowej Dwójki m. in. o książce „Kardynał Stefan Wyszyński. Droga życia i posługi pasterskiej” pod red. ks. prof. Ryszarda Czekalskiego, która przybliży osobę Prymasa Tysiąclecia z wielu perspektyw.

W Programie Trzecim Polskiego Radia 9 września o godz. 18.45 „Reportaż w Trójce” Antoniego Rokickiego, którego bohaterem jest ks. infułat Stanisław Kur – doktor habilitowany nauk teologicznych. Biblista ks. Kur to najstarszy kapłan Archidiecezji Warszawskiej, który otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kardynała Wyszyńskiego. Uroczystość odbyła się 23 sierpnia 1953 roku w odbudowanej po wojnie Archikatedrze Warszawskiej, miesiąc przed aresztowaniem Prymasa. W dniu beatyfikacji w godz. 9.00 – 16.00 Program Trzeci Polskiego Radia wyemituje cykl Elżbiety Korczyńskiej składający się z 8 odcinków przedstawiających te wyjątkowe postacie i ich niezwykłe dzieła życia. Wypowiedzi biskupów diecezji, które były w szczególny sposób związane z życiem kardynała Stefana Wyszyńskiego, sióstr ze Zgromadzenia Franciszkanek Służebnic Krzyża oraz historyków.

12 września o godz. 06.05 w „Muzycznych rozmowach” na antenie Trójki Prymas oczami artystów i twórców. Agnieszka Trzeciakiewicz zaprasza na spotkanie z Elżbietą Staniszewską – autorką płyty Polskiego Radia „Kardynał Stefan Wyszyński w służbie Kościoła i Ojczyzny” oraz prof. Józefem Naumowiczem – historykiem Kościoła, a także na wizytę w pracowni artysty rzeźbiarza – autora popiersia kardynała Wyszyńskiego stworzonego na beatyfikację. Z kolei w audycji „Leniwe przedpołudnie” (godz. 10.00-11.00) Anna Popek przybliży słuchaczom Programu Trzeciego postać matki Czackiej. Na „Scenie Teatralnej Trójki” o godz. 20.00 okolicznościowe słuchowisko Polskiego Radia Lublin „Chodzi nam o rząd dusz..” Jarosława Praszczałka na podstawie skryptu rozmów, jakie kardynał Stefan Wyszyński przeprowadził z I sekretarzem KC Władysławem Gomułką. O beatyfikacji w dniu uroczystości także w „Serwisach Trójki”.

Czwórka przygotowała specjalny podcast na temat zapisków Kardynała Wyszyńskiego – fragmentu będzie można posłuchać w czwartkowej audycji „Czat Czwórki” o godz. 15.05, a całość będzie dostępna także od czwartku na stronie podcasty.polskieradio.pl w kategorii „Zaklinacze czasu”.

Prymas Stefan Wyszyński miał zwyczaj każdego dnia sporządzać notatkę dotycząca tego, co się działo. Jest to zapis nie tylko niezwykłej pracowitości księdza Wyszyńskiego, ale też dokument czasów, w których żył. Do zapisków zajrzy Justyna Majchrzak, a opowie jej o nich dr Rafał Łatka z Instytutu Pamięci Narodowej. Poza tym aktualności związane z wydarzeniem obecne będą w Informacjach.

11 września, tuż przed beatyfikacją, w „Zaklinaczach czasu” Jakub Jamrozek przypomni miejsca związane z historią Stefana Wyszyńskiego: rodzinną Zuzelę, podwarszawską Choszczówkę oraz Częstochowę. O wydarzeniu na antenie Czwórki także w sobotę 11 września w „W dobrych zawodach” (godz. 8.00-9.00) oraz w niedzielę w „Muzyce Dobrego Słowa” (godz. 20.00 – 21.00) oraz „Nocnych cz@tach” (godz. 21.00-22.00).

Z okazji beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej 10 września o godz. 20.00 w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego odbędzie się debata – „Kardynał Stefan Wyszyński – idol trzech pokoleń? Spojrzenie na Prymasa Tysiąclecia w perspektywie trzech generacji” zorganizowana przez Polskie Radio 24 oraz  Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Transmisja będzie dostępna na portalu PolskieRadio24.pl, na kanale YouTube Polskiego Radia oraz na Facebooku Polskiego Radia 24. Uczestnikami dyskusji będą: Piotr Dmitrowicz – Dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Jego Zastępca – Grzegorz Polak oraz dr Edgar Sukiennik. Moderatorem debaty będzie Tadeusz Płużański – dziennikarz Polskiego Radia 24.

Polskie Radio 24 zaprasza na transmisję wideo ( za pośrednictwem YouTube Polskiego Radia) uroczystej mszy beatyfikacyjnej o godz. 12:00 w niedzielę. Temat szeroko poruszony zostanie w publicystyce z zaproszonymi gośćmi, w serwisach informacyjnych i magazynach. Na antenie Polskiego Radia 24 usłyszeć będzie można tego dnia nagrania z archiwów Polskiego Radia.

Przypomnijmy, że w maju br. z okazji 40. rocznicy śmierci Prymasa Tysiąclecia i ogłoszenia 2021 rokiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego Portal Polskiego Radia we współpracy z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przygotował serwis specjalny wyszynski.polskieradio.pl Na stronie wyszynski.polskieradio.pl zostały przedstawione najważniejsze wydarzenia z życia Prymasa Tysiąclecia i wpływ jego autorytetu zarówno na rzesze wiernych, jak i odpieranie ataków komunistycznych władz. Dzięki archiwalnym nagraniom pokazano też inną, osobistą stronę postaci Wyszyńskiego – człowieka obdarzonego poczuciem humoru, filozofa miłującego przyrodę, pacjenta walczącego z cierpieniem spowodowanym nieuleczalną chorobą. Autorzy serwisu sięgnęli do bogatych zbiorów dźwiękowych Archiwum Polskiego Radia, Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa i nagrań Instytutu Prymasowskiego. Wśród nich są m.in. fragmenty homilii Prymasa oraz wspomnienia rodziny i najbliższych przyjaciół. Niektóre materiały zostały opublikowane po raz pierwszy od ponad 60 lat. Serwis ozdabiają bogate zbiory fotograficzne Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

W sobotę 11 września uruchomiony zostanie serwis specjalny poświęcony matce Róży Czackiej.

W dniu beatyfikacji, 12 września „Niebieska szkatułka, czyli niedzielny magazyn poświęcony” (godz.9.00- 10.00) na antenie Polskiego Radia Dzieciom poświęcony zostanie Prymasowi Tysiąclecia. W poprzedniej audycji najmłodsi słuchacze poznali bliżej postać matki Czackiej.

Agencja Muzyczna Polskiego Radia z okazji uroczystości beatyfikacyjnych kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej przygotowała, wspominane już, niezwykłe wydawnictwo w formie dwupłytowego albumu CD „Kardynał Stefan Wyszyński w służbie Kościoła i Ojczyzny”, którego premiera odbyła się 27 sierpnia 2021 roku. Trwający blisko półtorej godziny reportaż dokumentalny przedstawia najważniejsze dla kardynała Wyszyńskiego, ale i Kościoła oraz kraju momenty z jego wieloletniej posługi prymasowskiej. Ten szczególny materiał dźwiękowy, autorstwa Elżbiety Staniszewskiej, powstał dzięki staraniom Naczelnej Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia. Znaczący fragment reportażu dokumentalnego poświęcony jest matce Elżbiecie Róży Czackiej, współtwórczymi „Dzieła Lasek” i założycielce Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, z którą jeszcze jako ksiądz profesor Wyszyński ściśle współpracował w okresie II wojny światowej, a którą otaczał opieką do jej śmierci w roku 1961 – już jako kardynał i prymas.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *