Filmy dokumentalne o wydarzeniach z 11 września w CANAL+

Tego dnia oczy wszystkich były skierowane w jednym kierunku. 11 września 2001 roku o godz. 8:46, porwany przez Al-Kaidę samolot pasażerski uderzył w pierwszą z bliźniaczych wież na nowojorskim Manhattanie. Był to początek jednego z najtragiczniejszych dni w historii Stanów Zjednoczonych. W dwudziestą rocznicę zamachów na World Trade Center o godz. 20:00, Planete+ wyemituje film 11 WRZEŚNIA – MINUTA PO MINUCIE, którego autorzy odtworzyli każdą chwilę tragicznego dnia. Z kolei świadectwa świadków tych dramatycznych wydarzeń ukazuje dokument 11 WRZEŚNIA – HISTORIE OCALAŁYCH – premiera 11 września o godz. 14:10 w CANAL+ PREMIUM. Oba filmy dostępne będą również w serwisie CANAL+ online.

Sprawdź ofertę kanału CANAL+ w PROGRAMIE TV

Dla tysięcy osób pracujących w World Trade Center, zwyczajny z pozoru poranek okazał się tym ostatnim. W ataku na wieże zginęło ponad 2600 osób. W heroicznej akcji ratunkowej śmierć poniosło ponad 300 funkcjonariuszy, strażaków i policjantów. Kolejne ofiary przyniosły ataki na Pentagon, czyli siedzibę Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych oraz katastrofa czwartego z porwanych samolotów, którzy nie doleciawszy do celu zamachu (Biały Dom lub Kapitol) rozbił się na polach w Pensylwanii. Zamachy z 11 września były jedną z największych tragedii współczesnego świata. Przez dwadzieścia lat powstało wiele filmów, dokumentalnych i fabularnych, opowiadających o tych wstrząsających wydarzeniach oraz ich dalekosiężnych skutkach. Nie tylko globalnych, ale przede wszystkim osobistych dramatów ofiar, ich bliskich oraz naocznych świadków i ocalałych.

W pociągu Rich usiadł koło człowieka, którego poznał w Country Clubie i przez całą drogę prowadzili trywialną dyskusję o tamtejszym jedzeniu. Jechał do pracy, do Word Trade Center. Na Billa w remizie czekała kawa waniliowa i bajgle. Kolega strażak szykował tosty francuskie, w tle cicho grało radio. Vanessa, studentka akademii sztuk pięknych tego dnia specjalnie wstała bardzo wcześnie. W swoim studio na 91. piętrze jednej z bliźniaczych wież pragnęła uwiecznić na płótnie zapierającą dech w piersiach panoramę Nowego Jorku budzącego się do życia. To miał być zwykły dzień. Wraz z wbiciem się pierwszego samolotu w jedną z wież WTC o godz. 8:46, 11 września 2001 stał się natomiast dniem pełnym łez, bólu i niewyobrażalnego cierpienia.

Zadzwonił strażak po służbie i powiedział: „Widziałem samolot wlatujący w wieżę. Jedź tam”. Pędziłem ekspresówką w ten piękny dzień, widziałem dym nad wieżą, a parę przecznic dalej leżały części ciał rozrzucone po ulicy. Na początku próbowałem je omijać, ale to było niemożliwe – Bill Spade, strażak biorący udział w akcji ratunkowej w WTC, cytat z filmu 11 WRZEŚNIA – HISTORIE OCALAŁYCH.

Dokument 11 WRZEŚNIA – HISTORIE OCALAŁYCH, autorstwa Arthura Cary – laureata BAFTY za film „The Last Survivors” będącego zbiorem wspomnień ocalałych z Holocaustu – łączy filmowe materiały archiwalne z relacjami tych, którzy byli uczestnikami wydarzeń i wspomnieniami bliskich ofiar. Do głębi poruszające, ukazujące traumatyczne doświadczenie, z którym jego świadkowie nie potrafią poradzić sobie do dziś. Premiera 11 września, o godz. 14:10 w CANAL+ PREMIUM oraz tego samego dnia w CANAL+ online.

Z kolei autorzy w najnowszej brytyjskiej produkcji, 11 WRZEŚNIA – MINUTA PO MINUCIE, wracają do tego tragicznego dnia, by dokładnie zrekonstruować każdą jego chwilę – od startu samolotów, przez moment ataku, po rozpoczęcie akcji ratunkowej i gaszenie pożarów na rumowisku World Trade Center. Dokumentujące zamach, oficjalne nagrania przekazane przez linie lotnicze, straż pożarną i wojsko, zestawiono ze zdjęciami sprzed ataku i stanem obecnym zniszczonych wówczas miejsc. Premiera filmu 11 WRZEŚNIA – MINUTA PO MINUCIE już 11 września o godz. 20:00 na Planete+ oraz w serwisie CANAL+ online.

Sprawdź godziny emisji audycji „11 WRZEŚNIA – MINUTA PO MINUCIE” w PROGRAMIE TV

CANAL+ DOKUMENT proponuje tego wieczora dwa dokumenty: KOBIETY 11 WRZEŚNIA oraz 11 WRZEŚNIA – POLOWANIE NA TERRORYSTÓW. Początek emisji o godz. 20:00.

Źródło: CANAL+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *