Benjamin Clementine w Trójce

Jednym ze znaków rozpoznawczych Programu 3 Polskiego Radia jest muzyka – ambitna, niebanalna, często mało popularna, ale zawsze wywołująca emocje. Takie właśnie dźwięki tworzy Benjamin Clementine, który przyjął zaproszenie do Trójki od Anny Gacek.

Niektórzy wokaliści mają prawdziwy dar: potrafią przenosić nas w odległe, niezapomniane miejsca i zostawiać ślad w naszych sercach i umysłach od pierwszego dźwięku. Benjamin Clementine jest bez wątpienia jednym z nich.

Muzyczna podróż Benjamina rozpoczęła się w momencie, kiedy jako sześciolatek otrzymał zabawkowe pianino. Od tego czasu minęło jednak wiele lat wypełnionych nauką gry, śpiewu i kompozycji. Aż wreszcie trzy lata temu młody Brytyjczyk rodem z Ghany porzucił Londyn i przeprowadził się do Paryża, aby z tego miasta czerpać inspirację do swojej twórczości. – Początki nie były łatwe – grałem w paryskim metrze, wykonując covery Jamesa Browna, Boba Marleya czy Niny Simone – wspomina muzyk. W końcu jednak jego talent został doceniony – zainteresowała się nim wytwórnia Ekleroschock. Jego pierwsza EP-ka „Cornerstone” ukazała się w 2013 roku. Krytyk dziennika „The Independent” napisał, że oferuje ona próbkę możliwości jednego z największych talentów roku. Kolejna EP-ka „Glorious You” wyszła rok temu.

Obecnie Clementine ma 26 lat. Jest wszechstronnym artystą z wyjątkowym głosem, komponuje oraz gra na pianinie. Jego muzyka zawiera elementy folku, bluesa oraz soulu i jazzu, przez co przywołuje w pamięci wspomnianą Ninę Simone, Terry’ego Calliera, Screamin’ Jaya Hawkinsa, czy Anthony’ego Hagartego i Jamesa Blake’a. 24 lutego na polskim rynku ukaże się pełnowymiarowy debiut Clementine’a zatytułowany „At Least For Now”.

Przedpremierowo utworów z tego albumu będzie można posłuchać tylko na antenie radiowej Trójki. – Benjamin Clementine „At Least For Now”. Nie umiem nic napisać o tej płycie, ale słucham jej dziś prawie cały dzień. Zakręt? Ale jaki fajny. Pan rocznik 1988. Lista miała już sześć lat… – oto fragment wpisu, jaki kilkanaście dni temu na swojej stronie internetowej umieścił Marek Niedźwiecki, który miał już okazję poznać cały album gościa Radiowej Trójki.

Transmisja spotkania z Benjamninem Clementine’em oraz jego mini-recitalu w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej w sobotę 21 lutego o godzinie 18:05. Gospodynią wieczoru będzie Anna Gacek.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *