Chrzest Polski w internetowym kanale Telewizji Polskiej

Pod adresem www.tvpstream.tvp.pl, na okres od 14 do 17 kwietnia 2016 roku, został uruchomiony kanał internetowy „ChrzestPolski.tvp”. Dzięki tej usłudze widzowie Telewizji Polskiej będą mogli obejrzeć uroczystości obchodów Jubileuszu 1050 – lecia chrztu Polski, debaty historyków, a także filmy dokumentalne o początkach państwa polskiego.

W kanale „ChrzestPolski.tvp” 15 kwietnia w samo południe z Poznania transmitowane będą uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego, a później o godzinie 15:45 procesja maryjna z poznańskiej Fary do Katedry. 16 kwietnia o godzinie 10:50 kanał internetowy pokaże Świętowanie Jubileuszowe „Gdzie chrzest tam nadzieja” ze stadionu INEA w Poznaniu, a o godzinie 14:00 rozpocznie się eucharystia z chrztem dorosłych i posłaniem.

W klimat czasów Mieszka I wprowadzą widzów zrealizowane dla TVP Historia fabularyzowane filmy dokumentalne z cyklu „Tajemnice początków Polski” realizowanego przez Zdzisława Cozaca. „Ukryte gniazdo dynastii” (sobota, 16 kwietnia, godzina 20:25), czyli pasjonujące dziennikarsko-historyczno śledztwo, mające na celu ustalenie prawdziwego miejsca narodzin dynastii Piastów. Czy faktycznie jest nim Gniezno? A może raczej nieistniejący już gród Kalisz-Zawodzie? Archeolodzy, dendrochronolodzy, historycy przedstawiają argumenty za i przeciw obu tym koncepcjom. Natomiast „Wyspa władców” (sobota, 16 kwietnia, godzina 19:35), to rozbudzająca wyobraźnię filmowa podróż do czasów, gdy nasi pierwsi władcy budowali od podstaw silne państwo i gród na Ostrowie Lednickim. Niewielka wyspa nadal kryje wiele tajemnic, które próbują rozwikłać naukowcy.

Historyczne tło wydarzeń, które doprowadziły do chrztu Mieszka I oraz powstania państwa polskiego przedstawią historycy w programach „Spór o historię” – „Narodziny Państwa polan” i „Pierwsze Państwo Słowian”, „Skąd się wzięła Polska”, a o konsekwencjach wydarzeń z 966 roku debatować będą publicyści i naukowcy – goście Piotra Gursztyna w programie „Nowe Ateny”. Na koniec każdy z widzów sam będzie mógł sprawdzić w „Wielkim teście z historii” (piątek, 15 kwietnia, godzina 19:45), co wie o czasach Mieszka i Chrobrego.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *