Pod adresem www.tvpstream.tvp.pl, na okres od 14 do 17 kwietnia 2016 roku, został uruchomiony kanał internetowy „ChrzestPolski.tvp”. Dzięki tej usłudze widzowie Telewizji Polskiej będą mogli obejrzeć uroczystości obchodów Jubileuszu 1050 – lecia chrztu Polski, debaty historyków, a także filmy dokumentalne o początkach państwa polskiego.

W kanale „ChrzestPolski.tvp” 15 kwietnia w samo południe z Poznania transmitowane będą uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego, a później o godzinie 15:45 procesja maryjna z poznańskiej Fary do Katedry. 16 kwietnia o godzinie 10:50 kanał internetowy pokaże Świętowanie Jubileuszowe „Gdzie chrzest tam nadzieja” ze stadionu INEA w Poznaniu, a o godzinie 14:00 rozpocznie się eucharystia z chrztem dorosłych i posłaniem.

W klimat czasów Mieszka I wprowadzą widzów zrealizowane dla TVP Historia fabularyzowane filmy dokumentalne z cyklu „Tajemnice początków Polski” realizowanego przez Zdzisława Cozaca. „Ukryte gniazdo dynastii” (sobota, 16 kwietnia, godzina 20:25), czyli pasjonujące dziennikarsko-historyczno śledztwo, mające na celu ustalenie prawdziwego miejsca narodzin dynastii Piastów. Czy faktycznie jest nim Gniezno? A może raczej nieistniejący już gród Kalisz-Zawodzie? Archeolodzy, dendrochronolodzy, historycy przedstawiają argumenty za i przeciw obu tym koncepcjom. Natomiast „Wyspa władców” (sobota, 16 kwietnia, godzina 19:35), to rozbudzająca wyobraźnię filmowa podróż do czasów, gdy nasi pierwsi władcy budowali od podstaw silne państwo i gród na Ostrowie Lednickim. Niewielka wyspa nadal kryje wiele tajemnic, które próbują rozwikłać naukowcy.

Historyczne tło wydarzeń, które doprowadziły do chrztu Mieszka I oraz powstania państwa polskiego przedstawią historycy w programach „Spór o historię” – „Narodziny Państwa polan” i „Pierwsze Państwo Słowian”, „Skąd się wzięła Polska”, a o konsekwencjach wydarzeń z 966 roku debatować będą publicyści i naukowcy – goście Piotra Gursztyna w programie „Nowe Ateny”. Na koniec każdy z widzów sam będzie mógł sprawdzić w „Wielkim teście z historii” (piątek, 15 kwietnia, godzina 19:45), co wie o czasach Mieszka i Chrobrego.

Źródło: Telewizja Polska