„Karbala” Krzysztofa Łukaszewicza w ofercie VOD.TVP.PL

„Karbala”, dramat wojenny w reż. Krzysztofa Łukaszewicza o największej polskiej bitwie od czasów II wojny światowej, trafił do oferty serwisu VOD.TVP.PL. Już od dziś film można oglądać za darmo na stronach internetowych Telewizji Polskiej.

Zrealizowany z dużym rozmachem film został uznany za najbardziej ambitny obraz w rodzimej kinematografii ostatnich lat. Opowiada on o przebiegu ściśle tajnego epizodu wojny w Iraku z udziałem polskich żołnierzy, którzy dokonali heroicznej obrony ratusza w Karbali.

Najnowszy obraz Krzysztofa Łukaszewicza („Lincz”, „Generał Nil”, „Żywie Biełaruś!”) szczegółowo ujawnia kulisy polskiej misji w Iraku. Odcięci od wsparcia logistycznego polscy i bułgarscy żołnierze przez cztery dni z rzędu odpierali kolejne ataki irackich rebeliantów. Obrońcy mieli ograniczone zapasy żywności oraz amunicji, byli pozbawieni kontaktu z dowództwem i do końca nie wiedzieli, kiedy otrzymają wsparcie. Wynik starcia: ponad stu zabitych islamskich ekstremistów i jedna osoba ranna po stronie polsko-bułgarskiej. Wydarzenie, dopiero po latach ujawnione przez media, zostało okrzyknięte największą polską bitwę od czasów II wojny światowej.

„Karbala” – nagrodzona Orłem za zdjęcia i nominowana do Złotych Lwów na Festiwalu Filmowym w Gdyni – inspirowana była historią kpt. Grzegorza Kaliciaka, dowódcy kompanii rozpoznawczej i kierujący obroną w bitwie o ratusz.

Część zdjęć do filmu została nakręcona w Jordanii i na warszawskim Żeraniu, gdzie przy zbudowaniu fragmentu irackiego miasta dziennie pracowało 50 osób. W rolach głównych, obok Bartłomieja Topy wcielającego się w postać kapitana oddziału, wystąpili m.in. Antoni Królikowski, Michał Żurawski, Leszek Lichota i Tomasz Schuchardt. Wojenną produkcję obejrzało w kinach przeszło 400 tys. widzów. Więcej o szczegółach dotyczących filmu można się dowiedzieć ze strony KARBALA.TVP.PL.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *