„Córka pułku” Gaetano Donizettiego w Dwójce

„La Fille du regiment” („Córka pułku”) Gaetano Donizettiego oraz rozmowy z odtwórczynią tytułowej roli i dyrygentem będą głównymi atrakcjami „Wieczoru operowego” w Dwójce w sobotę 13 stycznia. Transmisja z Wiedeńskiej Opery Państwowej rozpocznie się o godz. 19.00.

Domenico Gaetano Maria Donizetti (1797 – 1848) to wybitny kompozytor włoski. Kluczowe znaczenie w jego bogatej twórczości miały opery, kontynuujące tradycje opery włoskiej XVIII wieku. Donizetti umiejętnie sięgał po takie środki wyrazu, jak parodia i satyra, z sukcesem łączył elementy komiczne i liryczne. Często podkreśla się też jego świetną znajomość tajników sztuki teatralnej i dramaturgii operowej oraz niezwykły zmysł melodyczny. Pisane przez niego arie stwarzały możliwości wokalnego popisu najznakomitszym śpiewakom zarówno w czasach Donizettiego, jak i później.

Opery Mistrza z Bergamo są dziś chętnie i często wystawiane na wszystkich najważniejszych scenach świata, z udziałem najlepszych solistów i zespołów. Nie jest łatwo podać liczbę wszystkich operowych dzieł Donizettiego, ale przy okazji transmisji „Córki pułku” warto zaznaczyć, że jest to 61. opera tego kompozytora.

„La Fille du regimenent” jest operą komiczną w dwóch aktach, do której libretto napisali Jules-Henry Vernoy de Saint-Georges i Jean-Francois Bayard. Premiera dzieła, napisanego na zamówienie paryskiej Opéra Comique, odbyła się 11 lutego 1840 roku. W tym samym roku opera została również wystawiona – z wielkim powodzeniem – w mediolańskiej La Scali. Polska prapremiera „Córki pułku” odbyła się w Warszawie w 1846 roku.

W rolę markietanki Marii – „córki” pułku francuskich grenadierów, która odkrywa swoje szlachetne pochodzenie i po wielu perypetiach staje na ślubnym kobiercu – chętnie wcielały się największe gwiazdy światowych scen operowych. W spektaklu Wiedeńskiej Opery Państwowej wykonawcami są m.in.: Sabine Devieilhe – sopran (Marie), John Tessier – tenor (Tonio), Carlos Álvarez – bas (Sierżant Sulpice), Marjana Lipovsek (Księżna Crakentorp – rola mówiona) oraz Chór i Orkiestra Wiedeńskiej Opery Państwowej pod dyrekcją Evelino Pidò.

Przerwę w spektaklu wypełnią rozmowy Moniki Zając z odtwórczynią roli głównej Sabine Devieilhe oraz dyrygentem Evelino Pido. Gospodarzem audycji będzie Marcin Majchrowski.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *