Cyfrowy Polsat opublikował wyniki finansowe za II kwartał 2013 roku

Grupa Kapitałowa Cyfrowy Polsat prezentuje zgodne z oczekiwaniami wyniki finansowe za II kwartał br. W segmencie usług świadczonych klientom indywidualnym Cyfrowy Polsat kolejny raz odnotował rekordowy poziom przychodów, dzięki stabilnie rosnącemu ARPU i prawie dwukrotnemu wzrostowi bazy klientów usługi internetowej. W segmencie nadawania i produkcji telewizyjnej Grupa utrzymała wysoki poziom marży EBITDA, pomimo wciąż mało sprzyjającej sytuacji rynkowej. Grupa utrzymuje wysoki poziom przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej, co pozwoliło jej na dokonanie kolejnej dobrowolnej spłaty raty długu.

– Liczba abonentów płatnej telewizji na koniec II kw. br. utrzymała się względem II kw. 2012 r. na stabilnym poziomie 3.545.582;
– Liczba abonentów usługi Multiroom na koniec II kw. br. wzrosła do około 573 tys. (16% bazy), czyli niemal dwukrotnie w porównaniu do końca II kwartału 2012 r.;
– Już blisko 80% abonentów Cyfrowego Polsatu korzysta z dekoderów HD;
– Ponad 350 tys. sprzedanych urządzeń do odbioru TV Mobilnej;
– ARPU Pakietu Familijnego w II kw. br. wzrosło rok do roku o 5,2% do 48,3 zł, a Pakietu Mini wyniosło 12,8 zł;
– Wskaźnik odpływu klientów (churn) utrzymany został na stabilnym poziomie i wyniósł 8,8% za okres 12 miesięcy zakończony 30 czerwca br.;
– Liczba użytkowników usługi dostępu do Internetu wzrosła rok do roku niemal dwukrotnie do 188 tys.;
– Łączna liczba użytkowników usługi telefonii komórkowej wyniosła na koniec II kw. br. 136 tys.;
– Średnia miesięczna liczba użytkowników IPLA w okresie pierwszych 6 miesięcy 2013 r. wyniosła ponad 3,8 mln, w tym: ponad 2,5 mln to użytkownicy witryny i aplikacji PC oraz około 1,3 mln użytkowników aplikacji na urządzenia mobilne, Smart TV, dekodery, konsole do gier;
– Udział kanałów Grupy Telewizji Polsat w oglądalności wyniósł w II kw. br. 19,7% (23,2% z uwzględnieniem udziałów kanałów TV4 i TV6) i 20% w I połowie br. (23,4% z uwzględnieniem udziałów kanałów TV4 i TV6);
– Udział kanałów Grupy Telewizji Polsat w rynku reklamy telewizyjnej wyniósł w II kw. br. 22,7% oraz 23,1% w I połowie br.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników operacyjnych za II kwartał segmentu usług świadczonych klientom indywidualnym. Dzięki skutecznym programom utrzymaniowym mamy stabilną, 3,5-milionową bazę abonentów płatnej telewizji. Baza ta stanowi dla nas duży potencjał do sprzedaży pakietów i usług dodatkowych, w szczególności usług dostępu do Internetu. W segmencie nadawania i produkcji telewizyjnej odnotowaliśmy w II kwartale zgodne z przyjętą strategią udziały w oglądalności, a dynamika naszych przychodów reklamowych pozostawała zgodna z rynkiem – mówi Dominik Libicki, Prezes Zarządu, Cyfrowy Polsat S.A.

Kluczowe dane finansowe Grupy Kapitałowej Cyfrowy Polsat

Dzięki stabilnemu organicznemu wzrostowi segmentu klientów indywidualnych, Grupa Cyfrowy Polsat osiągnęła w II kw. br. 3% wzrost przychodów rok do roku. Wzrost kosztów bez amortyzacji i utraty wartości wyniósł 8%, co było spowodowane uruchomieniem dodatkowych projektów na początku 2013 roku. W II kw. br. Grupa odnotowała wynik EBITDA na poziomie 257 mln zł i utrzymała wysoki, 35% poziom marży EBITDA, pomimo niekorzystnego wpływu sytuacji na rynku reklamy telewizyjnej. Na spadek zysku netto w II kw. br. do kwoty 81 mln zł miała wpływ wycena obligacji Senior Notes, która częściowo została zniwelowana niższymi kosztami obsługi długu (niższe odsetki, dzięki wcześniejszej spłacie części długu w III kw. 2012 r.).

Segment usług świadczonych klientom indywidualnym

Platforma Cyfrowy Polsat po raz kolejny może pochwalić się rekordowo wysokim poziomem przychodów od klientów indywidualnych. Wzrost przychodów wynika z konsekwentnego budowania wartości ARPU, a także z szybkiego wzrostu liczby klientów usług dostępu do Internetu. Koszty (bez amortyzacji i utraty wartości) wzrosły o 15% rok do roku, ale dynamika ich wzrostu po wyłączeniu wpływu realizacji strategicznego projektu TV Mobilna wynosi 9%. Wypracowany przez segment wynik EBITDA wyniósł 160 mln zł, a marża EBITDA 33,2%. Ponad 100% wzrost zysku netto, do poziomu 284 mln zł, związany był przede wszystkim z przesunięciem terminu wypłaty dywidendy od TV Polsat, a także z niższymi kosztami obsługi długu (wzrost został częściowo skompensowany wyższymi ujemnymi różnicami kursowymi z wyceny Obligacji Senior Notes).

5,2% wzrost ARPU Pakietu Familijnego został osiągnięty między innymi dzięki przychodom z usług dodatkowych (PPV, Multiroom) oraz rosnącej liczbie klientów wyższych pakietów programowych. Na obniżenie ARPU Pakietu Mini wpływ miał m.in. projekt TV Mobilnej, głównie za sprawą udzielania dłuższych okresów gratisowych dla nowo pozyskanych abonentów. Dzięki skutecznym programom utrzymaniowym i dbałości o wysoki poziom satysfakcji klientów, utrzymany został stabilnie niski wskaźnik odpływu abonentów – 8,8% za okres 12 miesięcy zakończony 30 czerwca br.

Segment nadawania i produkcji telewizyjnej

Wyniki segmentu nadawania i produkcji telewizyjnej w II kw. br. w dalszym ciągu pozostawały pod wpływem mało sprzyjających czynników rynkowych. Grupa Telewizji Polsat, kontynuując swoją skuteczną politykę zarządzania kosztami (spadek kosztów bez amortyzacji i utraty wartości o -1% rok do roku) wypracowała w II kw. br. wysoką marżę EBIDTA na poziomie 34%, pomimo słabej koniunktury na rynku reklamy telewizyjnej.

W związku z postępującą fragmentaryzacją rynku spowodowaną wzrostem zasięgu naziemnej telewizji cyfrowej, oglądalność kanału głównego POLSAT w grupie komercyjnej spadła do poziomu 13,38% w II kw. 2013 r. Na spadek oglądalności wpływ miała również polityka efektywnego zarządzania ramówką, ukierunkowana na maksymalizację marży EBITDA. Oglądalność kanałów tematycznych Grupy Polsat wzrosła rok do roku w II kw. 2013 r. o ponad 39% do 6,28% w grupie komercyjnej.

Przychody z reklamy telewizyjnej i sponsoringu Grupy Telewizji Polsat odzwierciedliły rynkowy spadek wydatków na reklamę, utrzymując udział Grupy w rynku reklamy telewizyjnej w II kw. br. na poziomie 22,7%.

Kluczowe wydarzenia biznesowe w I połowie roku

Cyfrowy Polsat nie naruszył prawa. Dochodzenie w sprawie PPV umorzone – Prokuratura Rejonowa Warszawa – Praga Północ uznała, że Cyfrowy Polsat nie naruszył prawa, oferując w systemie pay-per-view dostęp do meczów reprezentacji Polski z drużyną Czarnogóry w dn. 7 września 2012 r. i Mołdawii w dn. 11 września 2012 r. Dochodzenie wszczęte na podstawie zawiadomienia Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 6 marca 2013 r. zostało umorzone, ponieważ stwierdzono brak ustawowych znamion czynu zabronionego.

FightKlub w ofercie Cyfrowego Polsatu na wyłączność – Operator otrzymał wyłączność wśród polskich platform satelitarnych na oferowanie kanału poświęconego sportom walki. FightKlub zastąpił ESPN Classic Sport, który decyzją nadawcy zakończył nadawanie na rynku europejskim.

Samsung Galaxy Tab 2 7.0 3G nowością w ofercie – Nowy, siedmiocalowy tablet to nowoczesne urządzenie multimedialne, zapewniające szybki i wygodny kontakt ze światem z dowolnego miejsca w zasięgu sieci Cyfrowego Polsatu. Urządzenie posiada preinstalowane aplikacje IPLA, Muzo oraz HBO GO i jest dostępne w ofercie ratalnej już za 0 zł na start wraz z Taryfami Multimedialnymi.

Letnia ofensywa VOD – Portfolio filmów na życzenie w IPLA oraz VOD Cyfrowego Polsatu zostało rozszerzone o kolejne atrakcyjne pozycje. Wśród nich znalazła się między innymi najnowsza adaptacja powieści Hugo „Nędznicy” (na mocy nowej umowy dystrybucyjnej z NBCUniversal), mrożący krew w żyłach horror „Mama” czy melodramatyczni „Kochankowie z księżyca”. Szczególnym hitem jest superprodukcja serialowa „Hannibal” dostępna w serwisie AXN Now w ramach pakietu IPLA PREMIUM.

Przedterminowa spłata dodatkowej raty kredytu – Cyfrowy Polsat nadprogramowo spłacił 100 mln kredytu terminowego zaciągniętego w 2011 r. na zakup Telewizji Polsat. Skutkiem tego będzie obniżenie zarówno rat kapitałowych, jak i odsetek w kolejnych okresach rozliczeniowych.

Internet LTE na eventach – zalety technologii LTE w Cyfrowym Polsacie i sieci Plus prezentowane były na Sopot TOPtrendy Festiwal oraz podczas meczów siatkarskiej Ligi Światowej. Na specjalnie przygotowanych stoiskach można było poznać ofertę najszybszego Internetu na świecie oraz samodzielnie przetestować jego możliwości.

Nowy dekoder PVR – PVR HD 7000 jest kolejnym urządzeniem w portfolio produktów fabryki Cyfrowego Polsatu. Istotną nowością jest wyposażenie dekodera w dysk twardy i funkcję umożliwiającą nagrywanie, zatrzymywanie i cofanie wybranych treści telewizyjnych.

Twój Multimedialny Dom – Cyfrowy Polsat wprowadził zmiany w komunikacji marki w postaci nowego hasła i elementów identyfikacji wizualnej. Modyfikacje symbolizują cele nowej strategii Grupy i nawiązują do jej aktualnego kierunku rozwoju.

Udoskonalone oferty dostępu do Internetu LTE – Cyfrowy Polsat w odpowiedzi na potrzeby klientów wprowadził Taryfy Multimedialne, w ramach których korzystanie z określonych zasobów Internetu (m.in. stron WWW, serwisów wideo oraz portali społecznościowych) nie pomniejsza pakietu gigabajtów. Taryfy stwarzają możliwość wyboru odpowiedniego pakietu spośród siedmiu dostępnych, a cena najtańszego to tylko 14,90 zł/mies. Kolejną nowością w ofercie jest promocja Multimedialna 2w1 – idealne rozwiązanie dla klientów, którzy korzystają z Internetu zarówno w domu, jak i poza domem. Promocja daje możliwość jednoczesnego korzystania z dwóch kart SIM w ramach wspólnego pakietu danych i jednego abonamentu.

Internet LTE 150 Mb/s na tablecie – Cyfrowy Polsat wprowadził do sprzedaży pierwszy na rynku tablet Huawei MediaPad 10 FHD dający możliwość korzystania z Internetu LTE o prędkości do 150 Mb/s.

HBO także w Internecie – Cyfrowy Polsat wprowadził do oferty nowy pakiet HBO HD HBO GO, w ramach którego klienci mogą oglądać 6 kanałów HBO dostępnych na dekoderze oraz korzystać z serwisu HBO GO na komputerze i urządzeniach mobilnych. Nowością jest możliwość oglądania na żywo w Internecie głównego kanału HBO.

Bogatsza oferta VOD Domowej Wypożyczalni Filmowej – na mocy umowy z Monolith Films, klienci serwisu VOD Cyfrowego Polsatu oraz telewizji internetowej IPLA będą mogli uzyskać dostęp do najnowszych hitów filmowych nawet na 2 tygodnie przed ich oficjalną premierą w Polsce. Dodatkowo Cyfrowy Polsat nawiązał współpracę z 9th Plan, która zaowocowała rozszerzeniem oferty bajek i filmów dla dzieci dostępnych w IPLA.

Wzmocnienie Grupy Polsat – Cyfrowy Polsat koncentruje się na głównych obszarach działalności grupy. 28 marca br. Grupa Polsat podpisała warunkową umowę zbycia spółki RSTV na rzecz Emitel Sp. z o.o. za kwotę 45,5 mln zł, a Telewizja Polsat podpisała warunkową umowę nabycia spółki Polskie Media będącej nadawcą kanałów TV4 i TV6.

Cyfrowy Polsat na podium rankingu Giełdowa Spółka Roku – podobnie jak w ubiegłym roku Cyfrowy Polsat pokonał kilkaset spółek notowanych na warszawskiej GPW i zajął drugie miejsce w rankingu Giełdowa Spółka Roku 2012, ustępując pola jedynie gdańskiej LPP. Na podium prestiżowego rankingu dziennika „Puls Biznesu” Cyfrowy Polsat znalazł się już po raz czwarty.

Trzy nowe kanały pod marką „Polsat” – 1 marca br. Telewizja Polsat poszerzyła portfolio o trzy nowe kanały dostępne pod marką „Polsat”. W efekcie współpracy pomiędzy Grupą Cyfrowy Polsat i Grupą Viasat Broadcasting należącą do międzynarodowego koncernu medialnego Modern Times Group, dostępne na rynku polskim kanały Viasat rozpoczęły nadawanie pod dwoma markami – „Polsat” i „Viasat”, otrzymując nazwy: Polsat Viasat History, Polsat Viasat Explorer oraz Polsat Viasat Nature. Tym samym portfolio kanałów pod marką „Polsat” wzrosło do 20 pozycji.

Podwyższenie perspektywy dla Cyfrowego Polsatu – 26 lutego 2013 r. agencja ratingowa Standard & Poor’s Rating Services podwyższyła perspektywę dla Cyfrowego Polsatu ze stabilnej na pozytywną oraz podtrzymała przyznany spółce korporacyjny rating kredytowy na poziomie 'BB’.

Nowy portal sportowy polsatsport.pl – w lutym 2013 roku Telewizja Polsat uruchomiła nową wersję portalu sportowego www.polsatsport.pl, który stanowi dopełnienie oferty sportowej kanałów Grupy.

Wzrost zasięgu usługi Internetu LTE – na początku lutego 2013 r. już co drugi Polak był w zasięgi Internetu LTE Cyfrowego Polsatu. W wyniku intensywnych prac nad rozbudową sieci LTE i HSPA/HSPA+ przez spółki Polkomtel i Midas zasięg usług LTE zwiększył się do ponad 50%, a usług HSPA/HSPA+ do ponad 93% populacji Polski.

Zmiany w kanale TV Biznes – w lutym 2013 r. kanał TV Biznes zmienił nazwę na Polsat Biznes. Polsat Biznes to nowe podejście do telewizji biznesowej w Polsce – to kanał biznes&life.

Cyfrowy Polsat nagrodzony za rozwój Internetu LTE – 23 stycznia 2013 r. podczas uroczystej gali Mobility Trends Cyfrowy Polsat został nagrodzony statuetką Złoty BELL w kategorii „Mobilny Internet Roku 2012” za rozwój Internetu LTE i wprowadzenie modemów obsługujących prędkość do 150 Mb/s.

Źródło: Cyfrowy Polsat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *