Czeski miniserial „Pustkowie” w HBO i HBO GO

Nowy, czeski miniserial HBO Europe „Pustkowie” pojawi się w sobotę, 7 stycznia 2017 roku, w HBO i HBO GO. Akcja dzieje się w małym miasteczku niedaleko czesko-polskiej granicy, gdzie w niejasnych okolicznościach znika nastoletnia córka lokalnej starosty. Produkcję wyreżyserowali Alice Nellis i Ivan Zachariáš według scenariusza Stepána Hulika, autora „Gorejącego krzewu”. Miniserial był prezentowany na międzynarodowych festiwalach filmowych w Karlovych Varach i Toronto.

Główną bohaterką serialu „Pustkowie” jest Hana Sikorova (Zuzana Stivínová), będąca starostą małego miasteczka w północnych Czechach. Kiedy duży koncern wydobywczy zaczyna proponować mieszkańcom wysokie rekompensaty za opuszczenie swoich domów, kobieta robi wszystko, aby uchronić miejscowość i jej społeczność przed popadnięciem w ruinę. Niestety pewnego dnia w niewyjaśnionych okolicznościach znika jej czternastoletnia córka. Hana nie spocznie, póki nie odnajdzie dziewczyny oraz osób odpowiedzialnych za jej zniknięcie.

„Pustkowie” to serial pełen tajemnic i niewyjaśnionych wątków, sprawnie zrealizowany przez Alice Nellis i debiutującego w roli reżysera filmowego, znanego twórcę reklam Ivana Zachariáša. Autorem scenariusza jest Stepán Hulik, który kilka lat wcześniej stworzył napisał scenariusz do docenionego serialu „Gorejący krzew” w reżyserii Agnieszki Holland. Młodym twórcom udało się stworzyć opowieść, która wciąga i uwodzi dzięki sugestywnemu klimatowi i nieoczywistym, wielowymiarowym postaciom.

W główne role wcielają się Zuzana Stivínová („Opowieści o zwyczajnym szaleństwie”), Jaroslav Dušek („Na złamanie karku”), Eliška Krenková („Mężczyźni w nadziei”), Leoš Noha („El Paso”) oraz Jan Cina („Smradi”). Producentem miniserialu jest HBO Europe.

Osiem odcinków politycznej intrygi, dziejącej się pośród pól węglowych, wzdłuż granicy czesko-polskiej, angażuje czołówkę największych czeskich talentów, od reżyserów – Ivana Zachariasa i Alice Nellis, po obsadę – Zuzannę Stivinovą, Jaroslava Duška, Eve Holubovą i Petra Spalkova. Stivinova gra mocno skonfliktowaną panią burmistrz miasta, ale w dopracowanym scenariuszu Stepána Hulika chodzi o coś więcej – Will Tizard, Variety.Com.

Karel Och, dyrektor artystyczny festiwalu w Karlovych Varach, powiedział, że „Pustkowie” będzie telewizyjnym wydarzeniem sezonu i zaprosił serial wraz z twórcami na specjalny przedpremierowy pokaz podczas festiwalu. Czeskie media zachwyciły się produkcją, pisząc, że w „Pustkowiu” wszystko działa znakomicie […], serial jest ekstremalnie realistyczny, ekstremalnie mroczny i klimatyczny (totalfilm.cz), opiniotwórczy tygodnik Reflex nazwał produkcję – znakomitą, reżyserię – wyrafinowaną, uznając jednocześnie kluczowe znaczenie zdjęć dla ostatecznego efektu. Miniserial miał światową premierę na międzynarodowym festiwalu filmowym w Toronto.

Premiera miniserialu HBO Europe „Pustkowie” odbędzie się w sobotę, 7 stycznia o godzinie 20:10, w HBO, a w HBO GO pojawi się od razu cała ośmioodcinkowa produkcja.

Źródło: HBO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *