Dokument „Apokalipsa – II wojna światowa” w Szóstce

9 maja 2015 roku Szóstka (TV6) zainauguruje emisję 6-odcinkowego serialu dokumentalnego opartego na nieznanych wcześniej, nierzadko utajnionych, materiałach filmowych nakręconych przez świadków i uczestników najbardziej dramatycznych wydarzeń II wojny światowej.

Wyjątkowe filmy z prywatnych kolekcji i archiwów różnią się od tych, które powstawały na zamówienia rządów, na potrzeby propagandy i kronik filmowych. W przeciwieństwie do tych ostatnich nie były przeznaczone do oficjalnego obiegu i nie musiały być akceptowane przez odpowiednie władze – zwykli, „nieprzygotowani” cywile mieli ich nigdy nie oglądać. Po zakończeniu wojny zostały odłożone na półki i zapomniane.

Dziś, kiedy II wojna światowa jest już odległą historią, kojarzącą się większości z najbardziej znanymi fragmentami kronik filmowych z tamtych czasów lub scenami z filmów fabularnych, te unikatowe materiały wydają się szczególnie poruszające. W znacznej mierze jest to także zasługa gigantycznej pracy włożonej w pietystyczne odrestaurowanie i pokolorowanie archiwalnych zdjęć. Żeby wybrać możliwie najwierniejsze kolory wzorowano się na zachowanych barwnych zdjęciach z czasów wojny – jako materiał porównawczy wykorzystano ich dziesiątki tysięcy. Dzięki najnowszym i najdroższym technologiom – koszt jednego odcinka programu to aż milion euro – uzyskano imponujące efekty: filmy te odzyskują świeżość i zmniejszeniu ulega dystans jaki zwykle wywołują u odbiorcy podniszczone, słabej jakości materiały archiwalne sprzed wielu lat.

Exodus ludności Paryża w czerwcu 1940 roku, kiedy drogi zaludniły się tysiącami uciekinierów z całymi rodzinami i najcenniejszym dobytkiem, Brytyjczycy przeszukujący gruzy po bombardowaniach, Niemiecka armia brnąca przez błoto i śnieg w marszu na Moskwę – zarejestrowane przez filmowców-amatorów, zwykłych posiadaczy kamer czy żołnierzy obrazy pokazują wojnę z zupełnie innej perspektywy.

„Apokalipsa – II wojna światowa”

Premiera: sobota, 9 maja, godzina 21:30
Emisja: sobota, godzina 21:30 i niedziela, godzina 22:40

Źródło: Telewizja POLSAT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *