Dokument „Ciemności skryją ziemię” w TVP2 HD

27 stycznia 2015 roku, w 70. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, kilkanaście stacji telewizyjnych z całego świata wyemituje dokument „Ciemności skryją ziemię” André Singera, na który składają się unikatowe materiały zarejestrowane przez operatorów alianckich armii podczas wyzwalania obozów na terytorium byłej III Rzeszy.

TVP2 HD pokaże film we wtorek 27 stycznia, o godzinie 22:50, a tego samego dnia zrobią to też: HBO (USA), ARTE (Niemcy/Francja), ARD (Niemcy), Channel 4 (Anglia), VPRO (Holandia), Channel 8 HOT (Izrael), DR (Dania), RTVSLO (Słowenia), YLE (Finlandia), RTP (Portugalia) i NRK (Norwegia).

Na wyprodukowany w 2014 roku film składają się m.in. zdjęcia filmowe wykonywane w ostatnich dniach II wojny światowej przez wojskowych operatorów alianckich armii. Dokumentują one proces wyzwalania nazistowskich obozów koncentracyjnych, m.in. w Buchenwaldzie, Majdanku, Auschwitz i Dachau. Materiały filmowe nakręcone przez operatorów armii sowieckiej, amerykańskiej, angielskiej i francuskiej w nazistowskich obozach śmierci tworzone były z myślą o konieczności udokumentowania ogromu zbrodni i zostały wykorzystane podczas procesu w Norymberdze. Miały też stać się tworzywem monumentalnego dzieła, ukazującego prawdziwe oblicze nazizmu, którego realizacji podjął się Alfred Hitchcock. Nie zdołał on jednak dokończyć swojego dzieła.

Dopiero 70. lat później unikatowe zdjęcia (wiele z nich zostanie upublicznionych po raz pierwszy) stały się materią filmu André Singera „Ciemności skryją ziemię”, który wspólnie przygotowali producenci z Wielkiej Brytanii, USA, Izraela i Danii. Wzbogacono je o rozmowy z osobami, które przetrwały piekło obozu koncentracyjnego, a także wywiady z byłymi żołnierzami, biorącymi udział w ich wyzwalaniu i narrację (głosem Heleny Bonham Carter) omawiającą rolę obozów dla III Rzeszy i stopień uzależnienia niemieckiej gospodarki od niewolniczej pracy więźniów, przy prawie całkowitej obojętności mieszkający w pobliżu „zwykłych” Niemców.

Film ukazuje też chwile tuż po całkowitym zakończeniu wojny, kiedy powoli rozpoczynał się proces rozliczeń: od zdjęć esesmanów, którym nakazano zbierać zwłoki więźniów, przez sceny sprowadzania niemieckich cywilów do obozów, by uświadomili sobie skali zbrodni, aż po proces norymberski, w którym obok zeznań świadków też wykorzystano materiały filmowe.

„Ciemności skryją ziemię”

Emisja: wtorek, 27 stycznia, godzina 22:50

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *