Dokument „Holokaust – klej do tapet” w TVP2 HD

„Holokaust? To klej do tapet” – tak właśnie odpowiedziały w telewizyjnym show dwie młode Rosjanki, a rosyjski dokumentalista zorganizował im za to, z polską pomocą, prawdziwą lekcję historii, czyli wycieczkę do Auschwitz. Ten niezwykły dokument pokaże TVP2 HD.

Bliźniaczki Jewgenia i Ksenia, piękne dwudziestokilkuletnie blondynki z rosyjskiej prowincji, próbują zrobić karierę w Moskwie. Marzą o sławie i cieszą się z udziału w talk show w rosyjskiej telewizji publicznej. A kiedy pojawia się pytanie: „Co to jest holokaust”, po dłużej chwili odpowiadają: …”Klej do tapet”. Wybucha skandal, a filmik z fragmentem show zostaje zamieszczony w rosyjskim internecie, gdzie cieszy się dużym powodzeniem.

Poruszony tym Mumin Shakirow, znany rosyjski dziennikarz i dokumentalista, organizuje bliźniaczkom podróż do Auschwitz (pomógł mu Polski Ośrodek Kulturalny w Moskwie i jego dyrektor Marek Radziwon). Szakirow zrozumiał bowiem, że nie chodzi tu o pojedyncze głupstwo, jakie siostry Karatyginy palnęły na antenie. Holokaust to w Rosji mało znany fragment II wolny światowej, w szkole dzieci wychowywane są w kulcie dla bohaterstwa radzieckiego żołnierza, o skonstruowanej przez hitlerowców maszynie śmierci do zabijania Żydów nie dowiedzą się niczego.

Dziewczyny pochodzą z prowincji, do Moskwy przyjechały się uczyć, żeby się utrzymać, muszą jednocześnie pracować. Ich matka, gdy dowiedziała się o występie córek, przejęta ich kompromitacją, postanowiła sprawdzić, kto na klatce schodowej w ich bloku z wielkiej płyty na rosyjskiej prowincji słyszał o Holokauście. Nie słyszał nikt.

Ale dla młodych Rosjanek podróż do Auschwitz stała się prawdziwą lekcją historii, dzięki niej dojrzewają i odkrywają jak wiele podczas II wojny światowej wydarzyło się poza Rosją. Dostrzegają ogrom swojej niewiedzy, typowej dla całego pokolenia młodych Rosjan.

Mumin Shakirow to zaangażowany społecznie rosyjski reżyser i dziennikarz. W 2004 roku razem ze swoim przyjacielem, polskim dokumentalistą Zygmuntem Dzięciołowskim zrealizowali film dokumentalny o konkursie piękności w więzieniu dla kobiet w Nowosybirsku.

„Holokaust – klej do tapet”

Premiera: wtorek, 14 października, godzina 22:55

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *