Dokument „Karykaturzyści: piechota demokracji” w TVP2 HD

Że satyra rysunkowa to nie zabawa, cały świat się dowiedział po tragicznych wydarzeniach w redakcji tygodnika „Charlie Hebdo” w styczniu br. Dlatego tak ciekawy w takiej chwili jest francuski film dokumentalny, którego tytuł stanowi zarazem wyrazistą i ważną tezę: „Karykaturzyści: piechota demokracji”. Pokaże go TVP2 HD w cyklu „Czy świat oszalał” już 9 marca 2015 roku.

Bohaterem filmu Stephanie Valloatto, pokazywanego m.in. na festiwalu w Cannes w 2014 roku jest ceniony, pracujący od 40 lat dla dziennika „Le Monde”, francuski karykaturzysta Plantu (Jean Plantureux), który staje się przewodnikiem po międzynarodowym świecie satyry rysunkowej. Przedstawiając 12 swoich kolegów z różnych krajów, zarysowuje sytuację polityczną i zakres wolności słowa w każdym z nich: Francji, Rosji, Syrii, Chinach, Wenezueli, USA, Danii, Palestynie, Izraelu i Tunezji.

Karykaturzyści, ich pozycja i zakres wolności, okazują się papierkiem lakmusowym demokracji. Każdy z nich często sporo ryzykuje, a ich rysunki stają się orężem w sporach i gorących debatach. Reakcje, które wywołują poszczególne żarty, dają obraz stanu wolności wypowiedzi i demokracji w dzisiejszym świecie.

Niestety w styczniu 2015 roku przyjęły one skrajnie radykalną formę. 12 osób z redakcji satyrycznego tygodnika „Charlie Hebdo” poniosło śmierć w wyniku ataku terrorystycznego dokonanego przez braci Saida i Cherifa Kouachi, którzy w ten sposób postanowili zemścić się za zamieszczanie na łamach pisma karykatur Mahometa.

Sam tygodnik, słynący z bezkompromisowej i bardzo ostrej krytyki wszystkich religii, nie był zresztą pierwszym, który zdecydował się na taką formę politycznego komentarza. W roku 2007 duński dziennik „Jyllands-Posten” publikując rysunki Mahometa wywołał zdecydowane protesty świata islamskiego. Już wtedy ze strony ekstremistów padły wezwania do krwawej zemsty…

Taka próba miała miejsce 14 lutego tego roku, w Kopenhadze. Wówczas to celem zamachowca był szwedzki artysta, autor wielu karykatur Mahometa, Lars Vilkas, będący gościem debaty pod hasłem „Sztuka, bluźnierstwo i wolność ekspresji”. W wyniku ostrzału kawiarni, w której odbywało się spotkanie jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne.

„Karykaturzyści: piechota demokracji”

Emisja: poniedziałek, 9 marca, godzina 22:50

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *