Dokument „Mur berliński” w TVP2 HD

W Berlinie właśnie trwa uroczyste upamiętnianie 25 lat od upadku muru berlińskiego. Liczne uroczystości wypełnią najbliższe tygodnie i dadzą naszym sąsiadom okazję do dyskusji i podsumowań. Z tej okazji TVP2 HD zaprezentuje nagradzany na całym świecie, nominowany do Emmy, dokument niemieckiej telewizji ZDF – „Mur berliński”.

Dwuczęściowy film dokumentalny, emitowany w Dwójce 3 i 4 listopada o godzinie 22:55, przedstawia historię Muru Berlińskiego od jego powstania w wyniku kryzysu berlińskiego w październiku 1961 roku, do upadku 9 listopada 1989 roku. Stopniowo zaostrzające się stosunki pomiędzy mocarstwami, nadzorującymi poszczególne fragmenty terytorium Niemiec po II wojnie światowej, doprowadziły do kolejnych spięć na granicy sektora rosyjskiego. Napięcia kulminowały się w Berlinie, do którego przyjeżdżali kolejni szefowie państw, wygłaszając słynne, ideowe przemówienia (John F. Kennedy „Ich bin ein Berliner”). Kryzys berliński 1961 roku, w wyniku którego powstaje mur, staje się jednym z głównych punktów zwrotnych w zimnej wojnie.

Od samego początku mur sztucznie przecina podwórka i domy, rozdzielając rodziny i przyjaciół. Wielu ludzi usiłuje go przekroczyć, co wywołuje reakcję rządu NRD, stopniowo wzmacniającego i poszerzającego umocnienia. Ucieczka staje się coraz trudniejsza i bardziej ryzykowna, pojawiają się pierwsze ofiary. Przez całe kolejne 30 lat liczne grupy Niemców z NRD, na wiele sposobów usiłują pokonać mur: kanałami, pociągiem podmiejskim, łączącym obie części miasta, podkopami, balonem, czy motolotnią. Mur przechodzi w tym czasie metamorfozę stając się fortyfikacją, otoczoną polami minowymi, zasiekami, budkami strażniczymi i najnowocześniejszym sprzętem militarnym.

Kolejne etapy tworzenia muru są w filmie drobiazgowo odtworzone w grafice komputerowej. Dynamiczne i widowiskowe efekty specjalne, materiały archiwalne, wywiady z uciekinierami z NRD, materiały propagandowe oraz relacje mediów z upadku muru w 1989 roku, ukazują zarówno historię samego muru, jak i zarysowują szeroki, międzynarodowy, polityczny kontekst jego powstania, funkcjonowania oraz upadku. Dokument otrzymał liczne, prestiżowe nagrody dla produkcji historycznej, m.in. nominację do EMMY za efekty specjalne, Złoty Medal w Nowym Jorku, Nagrodę Specjalną na Japan Prize oraz Nagrodę dla Najlepszej Produkcji Historycznej w konkursie History Makers Awards w USA.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *