Dokument „Portrety wojenne” w TVP2 HD (grafika)

Dokumentalna seria o polskich bohaterach wojennych będzie emitowana w TVP2 HD przez pięć wtorkowych wieczorów we wrześniu 2014 roku. „Portrety wojenne” to próba opowiedzenia o odwadze, heroizmie i walce nowoczesnymi metodami: od filmu w stylu „Sin City” poprzez aktorsko-animowane sekwencje po czysty komiks.

Ten pomysł był dziełem dwójki producentów kreatywnych – Dawida Janickiego i Katarzyny Sarnowicz, którzy wspólnie z reżyserami Rafałem Skalskim, Tomaszem Matuszczakiem i Cezarym Iberem, rysownikami Michałem „Śledziu” Śledzińskim i Michałem Araszkiewiczem, operatorem i animatorem Jackiem Kościuszko oraz animatorką Agnieszką Boryczko przygotowali pięć pasjonujących dokumentów. Poświęcone są one kolejno: Janowi Grudzińskiemu z legendarnego ORP Orzeł, Zdzisławowi Pacakowi-Kuźmirskiemu, którego ucieczki z oflagu wydają się na granicy prawdopodobieństwa, Janowi Zumbachowi – asowi lotnictwa myśliwskiego, Bronisławowi Hellwigowi – mistrzowi kierownicy z batalionu Parasol i Józefowi Beckowi – kontrowersyjnemu ale wybitnemu szefowi sanacyjnej dyplomacji.

Każdy z tych dynamicznie robionych „portretów wojennych” ma mocne przesłanie: odwaga, męstwo, siła woli, brawura, czyli archetyp człowieka walki. Wiarygodne pokazanie takich wartości stało się możliwe dzięki unikalnemu połączeniu materiałów archiwalnych i scen fabularnych, w których tło dla żywych aktorów stanowią komiksowe animacje i oryginalna scenografia. Nowoczesną formę uzupełniają barwne, sugestywne komentarze znanych historyków, ekspertów, wojskowych i bliskich bohaterów poszczególnych odcinków.

Dodatkowo, aby ożywić obrazy, twórcy „Portretów…” zastosowali nowatorską metodę wymyśloną przez Errola Morrisa, którego brytyjski The Guardian, uznał za jednego z filmowców wszech czasów: zbudowali Interotron dający możliwość „patrzenia prosto w oczy” osobie, która udziela wywiadu. Dzięki tej konstrukcji możliwy jest bliższy, niemal „fizyczny” kontakt z bohaterem filmu.

Serię tę TVP2 HD pokazywać będzie w każdy wrześniowy wtorek w paśmie Świat bez fikcji, o godzinie 22:50 (zaraz po Magazynie Ekspresu Reporterów).

„Portrety wojenne”

Premiera: wtorek, 2 września, godzina 22:50
Emisja: wtorek, godzina 22:50

tvp2hdportretywojenne

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *