Dokument w Telewizji Polskiej

Nieznane karty historii, sylwetki wyjątkowych postaci i zwykłe ludzkie sprawy. Wszystkie historie zamknięte w dokumentach, które – jak zawsze – warto zobaczyć.

Czy świat oszalał – „Betar”
Związek im. Józefa Trumpeldora w skrócie BETAR lub BEJTAR jest mało znaną organizacją młodzieży żydowskiej działającą od połowy lat 20-tych do wybuchu wojny. Kiedyś organizacja oryginalna i znacząca. Dziś nie funkcjonuje ani w literaturze przedmiotu, ani w pamięci historycznej.
Emisja: poniedziałek, 1 lipca, godzina 00:05, TVP2/HD

Świat bez fikcji – „Mój biust świadczy o mnie”
Trudno w to uwierzyć, ale posiadaczki dużych piersi wcale nie są z nich zadowolone. Okazuje się, że dźwiganie dodatkowych kilogramów powoduje ból ramion i pleców, wiele codziennych czynności staje się udręką, a nagminne komentarze uprzykrzają życie.
Emisja: wtorek, 2 lipca, godzina 23:00, TVP2/HD

„Niebieskie kwiaty – film o miłości Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego”
Historia miłości i nienawiści dwojga wielkich, ale nieco zapomnianych postaci: Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego. Poznali się w czasie pierwszej wojny światowej. On młody, ciężko ranny. Ona młoda, zafascynowana sztuką. Tak zaczyna się ich historia.
Emisja: środa, 3 lipca, godzina 06:05 i 13:50, TVP Polonia

„Zapomniane requiem”
Katolicki cmentarz w ubogiej dzielnicy Teheranu kryje zapomnianą tajemnicę drugiej wojny światowej. Setki identycznie wyglądających grobów, w których zostali pochowani Polacy. To w większości groby dzieci, które trafiły do Persji z Syberii, Kazachstanu i Uzbekistanu.
Emisja: środa, 3 lipca, godzina 21:15, TVP Historia

„Londyńskie dni generała Sikorskiego”
Dokument przedstawia sylwetkę generała Władysława Sikorskiego. W filmie przybliżone zostaje jego życie i praca w okresie brytyjskim – obejmuje okres od przybycia tam władz RP po kapitulacji Francji do momentu tragicznej śmierci generała.
Emisja: czwartek, 4 lipca, godzina 06:05 i 13:55, TVP Polonia

„Nie ma szczęśliwych Kennedych”
Film dokumentalny przypominający dzieje rodziny Kennedy’ch. Wykorzystane materiały archiwalne pokazują losy prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna F. Kennedy’ego, jego rodzeństwa, a także innych członków tego znanego klanu.
Emisja: czwartek, 4 lipca, godzina 19:45, TVP Historia

„Życie jak przygoda”
Film przedstawiający życie i twórczość pisarza Aleksandra Janty-Połczyńskiego. Ten polski prozaik, publicysta i poeta przyczynił się do odzyskania przez Polskę części zbiorów wawelskich wywiezionych po wybuchu II wojny światowej.
Emisja: czwartek, 4 lipca, godzina 23:50 oraz piątek, 5 lipca, godzina 05:00 i 13:55, TVP Polonia

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *