Dokument w Telewizji Polskiej

Miłośnicy filmów dokumentalnych jak zwykle mogą liczyć na Telewizję Polską. W nadchodzącym tygodniu publiczny nadawca poleca kilka filmów szczególnie godnych uwagi.

„Sensacje XX w. – Zamach na papieża”
Rekonstrukcja wydarzeń poprzedzających zamach na papieża Jana Pawła II. Czy autorom uda się przybliżyć odpowiedź na pytania, kim był zamachowiec Mehmet Ali Agca i jaki był udział KGB oraz KPZR w spisku na życie papieża?
Emisja: sobota, 6 lipca, godzina 00:00, TVP Historia

Czy świat oszalał? – „Dzieci pomarańczowej wojny”
Truong Van Hue jest weteranem wojny w Wietnamie. Ma dwoje dzieci, które urodziły się z wadami genetycznymi. Okazuje się, że w czasie wojny Truong Van Hue został zainfekowany Agent Orange – toksyczną substancją, którą Amerykanie rozpylali nad południowym Wietnamem w latach 60-tych.
Emisja: poniedziałek, 8 lipca, godzina 23:50, TVP2/HD

Świat bez fikcji – „Burzliwe lata”
Powodzie, susze, tornada i gwałtowne zmiany pogody pustoszą miasta i wioski na wielu kontynentach. Zjawiska te nasiliły się wraz z nastaniem XXI wieku. Naukowcy twierdzą, że przyczyną tych wszystkich katastrof jest… woda.
Emisja: wtorek, 9 lipca, godzina 22:55, TVP2/HD

„Dorsz, czyli gdańskie miesiące”
Film przedstawia 12 wydarzeń z dawnych i najnowszych dziejów Gdańska. Obrazy różnią się treścią i formą, łączy je zaś jedno: tytułowy dorsz, który staje się pretekstem przypomnienia historii tego wielokulturowego miasta.
Emisja: wtorek, 9 lipca, godzina 23:25, TVP Historia

„Gdzie mój starszy syn Kain?”
Film porusza problem trudnych relacji polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej. Różne postawy – czasem bohaterskie, a czasem nieludzkie wpłynęły na dzisiejszą ocenę wydarzeń tamtych lat.
Emisja: środa, 10 lipca, godzina 21:30, TVP Historia

„Było sobie miasteczko”
Historia Kisielina – miasteczka na Wołyniu, w którym do 1943 roku Polacy, Ukraińcy i Żydzi byli zgodnymi sąsiadami. Opowieść oparta na motywach książki ojca Krzesimira Dębskiego, który stamtąd pochodził. Narratorami w filmie są członkowie rodziny Dębskich i obecni mieszkańcy Kisielina.
Emisja: środa, 10 lipca, godzina 23:10, TVP1/HD

Świat bez tajemnic – „Świat na Facebooku: Arabska wiosna”
Tunezja, Egipt, Libia. Rok 2011 przyniósł prawdziwą erupcję wolności w arabskim świecie. Wojny toczyły się nie tylko na ulicach, ale również w sieci. Internet stał się narzędziem walki z autorytarnymi reżimami. Czy młodzież, która obala dyktatorów, będzie równie skuteczna w budowaniu nowego, stabilnego porządku?
Emisja: czwartek, 11 lipca, godzina 01:35, TVP2/HD

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *