Dokument w Telewizji Polskiej

Nadchodzący tydzień na antenach publicznego nadawcy przyniesie szereg interesujących filmów dokumentalnych. Telewizja Polska zaprasza do pełnego emocji świata bez fikcji.

„Oglądaj z Andrzejem Fidykiem: Chłopiec, który żył już kiedyś”
Opowieść o niezwykłym czterolatku, który z zadziwiającą dokładnością przywołuje szczegóły rzekomo dotyczące jego poprzedniego życia. O powracających wizjach opowiada matce, która początkowo odnosi się sceptycznie do rewelacji dziecka składając je na karb wybujałej wyobraźni. Z czasem opowieści są coraz częstsze, a dodatkowo stają się zaskakująco szczegółowe. Zaniepokojeni rodzice poświęcają chłopcu więcej uwagi. Trafia również pod obserwację naukowców. Rodzina Camerona decyduje się wybrać w wielogodzinną podróż do miejsca, o którym opowiada chłopiec. O tym, co wynikło z podróży rodziców niezwykłego czterolatka, widzowie przekonają się w najbliższy poniedziałek.
Emisja: poniedziałek, 11 marca, godzina 23:00, TVP1/HD

„Czy świat oszalał? – Seks w Internecie. Co w tym złego?”
W cyklu Czy świat oszalał? historia dziennikarki Nathalie Emmanuel, która postanowiła sprawdzić, w jaki sposób Internet zmienia życie intymne młodych ludzi. W tym celu przeprowadziła wywiady z młodymi użytkownikami serwisów społecznościowych i randkowych, z naukowcem badającym zjawisko seksu w Internecie, z seksuologiem oraz adwokatką zajmującą się przestępstwami na tle seksualnym. Nathalie wypróbowała najnowsze aplikacje na tablety i smartfony, które ułatwiają zawieranie znajomości w Internecie. Przedstawiła ich zalety oraz ostrzegła przed wieloma niebezpieczeństwami, jakie czyhają na lekkomyślnych internautów zamieszczających swoje dane w sieci.
Emisja: poniedziałek, 11 marca, godzina 23:45, TVP2/HD

„Wataha białych wilków”
Oficjalne badania wykazują, że w Rosji aktywnie działa 50 tysięcy skinheadów. Hasła czystości rasowej, walki z imigracją, homoseksualistami, narkomanami, trafiają na wyjątkowo podatny grunt. Wielu Rosjan wciąż nie może poradzić sobie z upokorzeniami, jakie spotykają ich kraj po upadku komunistycznego imperium. Z powodów politycznych faszystom pobłaża władza. W Internecie pojawiają się sprawozdania z egzekucji, samosądów i pogromów. Organizacja o nazwie Stowarzyszenie Słowian rośnie w siłę, a radykalni przywódcy skutecznie indoktrynują pozbawioną perspektyw młodzież.
Emisja: wtorek, 12 marca, godzina 22:50, TVP2/HD

„Imperium bez namiętności”
Japonia to kraj kontrastów, także w sferze życia intymnego jej mieszkańców. Wszechobecne są tu reklamy usług i gadżetów erotycznych. Dzielnice czerwonych latarń rozlewają się w przestrzeni miejskiej. Jednak w Japonii rośnie liczba par i małżeństw, które całkowicie rezygnują z uprawiania seksu. I to zazwyczaj przepracowani mężczyźni wybierają osobne sypialnie. Z drugiej strony Japończycy na potęgę szukają zastępczych form seksu. Znajdują je w pornografii i coraz wymyślniejszych gadżetach.
Emisja: środa, 13 marca, godzina 01:25, TVP1/HD

„Patti Smith: sen o życiu”
Życie to przygoda naszego własnego projektu, nawiedzana seriami szczęśliwych i nieszczęśliwych wypadków deklamuje Patti Smith. Film Patti Smith: sen o życiu jest refleksją na temat jednych i drugich. Po kilkunastu latach spędzonych na prowincji i długiej żałobie po mężu, 60-letnia Smith powraca na scenę. Fotograf Steven Sebring zaczął realizować jej filmową biografię 11 lat temu. Nic dziwnego, że projekt stał się dla obojga ważnym elementem biografii i obrósł legendą – podobno żartowali, że prace ustaną wraz ze śmiercią jednego z nich. Znana, jako trudna i nieprzystępna, Smith okazuje się wspaniałą i dowcipną kompanką.
Emisja: czwartek, 14 marca, godzina 00:23, TVP2/HD

„Filmy Lidii Dudy – Witaj bracie w cygańskim taborze”
Na antenie TVP Kultura trwa przegląd dorobku jednej z najwybitniejszych współczesnych dokumentalistek, Lidii Dudy. W tym tygodniu będzie można zobaczyć dokument o pięciu pokoleniach cygańskiej rodziny Trojanków, która po raz pierwszy od momentu zniesienia zakazu poruszania się cygańskim taborom, wyrusza do Zielonej Góry. Podczas podróży, przy cygańskim ognisku ożywają wspomnienia oraz muzyka i śpiew w wykonaniu zespołu rodzinnego Trojanków – Terne Roma.
Emisja: środa, 13 marca, godzina 23:55, TVP Kultura

„Yodok Stories”
Film dokumentalny Andrzeja Fidyka zdradza mroczne sekrety Yodok, jednego z północnokoreańskich obozów koncentracyjnych. Artysta nie mógł filmować na terenie katowni. Zdecydował się więc na alternatywne rozwiązanie. Wśród północnokoreańskich uchodźców znalazł reżysera teatralnego i namówił go do wystawienia spektaklu opowiadającego o życiu w „kacecie”. Ostatecznie skromny spektakl przerodził się w widowisko, zrealizowane z olbrzymim rozmachem.
Emisja: środa, 13 marca, godzina 20:55, TVP Historia

„Szerokie tory – Jeden dzień z życia sprzedawcy dywanów w Baku”
Reportaż Barbary Włodarczyk pokazuje Baku, miasto leżące na styku dwóch kultur – europejskiej oraz azjatyckiej. Bohaterem filmu jest sprzedawca słynnych azerskich dywanów. Kamera towarzyszy mu w pracy, w domu, podczas spotkania z kolegami w tradycyjnej herbaciarni, w czasie muzułmańskiej modlitwy, a nawet na pokazie tańca brzucha.
Emisja: czwartek, 14 marca, godzina 20:55, TVP Historia

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *