Dokument w Telewizji Polskiej

Miłośnicy filmów dokumentalnych jak zwykle mogą liczyć na Telewizję Polską. W nadchodzącym tygodniu publiczny nadawca poleca kilka filmów szczególnie godnych uwagi.

„Riese – Tajemnice wykute w skale”
II wojna światowa. W Górach Sowich powstaje kompleks Riese. W wyniku nasilających się ataków aliantów przywódcy III Rzeszy opracowują plan wydrążenia w skałach bunkrów i podziemnych budowli wraz z kwaterą główną Hitlera.
Emisja: sobota, 14 grudnia, godzina 21:45, TVP Historia

Na życzenie widzów – „Azyl na piaskach”
Przed laty Piaski od reszty kraju dzieliły kilometry piaszczystej Mierzei Wiślanej. Dziś ta rybacko – turystyczna wioska położona niedaleko granicy polsko-rosyjskiej przyciąga co roku setki osób. Film przedstawia jej historię.
Emisja: niedziela, 15 grudnia, godzina 19:45, TVP Historia

Oglądaj z Andrzejem Fidykiem – „Moja żona Tajka”
Walijski biznesmen Ted Ress przyjeżdża do Tajlandii w interesach. Na miejscu zakochuje się w Tajce, dla której postanawia sprzedać cały swój majątek i przeprowadzić się do Tajlandii. Buduje dom w rodzinnej wiosce kobiety, ale ich związek zaczyna się psuć. Zrujnowany Ted musi wracać do kraju i zacząć wszystko od zera…
Emisja: poniedziałek, 16 grudnia, godzina 22:05, TVP1/HD

„Współpracowałem z TW Ewa – Max”
Kobieta pod pseudonimem „Ewa Max” była tajną współpracownicą SB inwigilującą pisarza Pawła Jasienicę, za którego wyszła za mąż. Oficerem, który ją prowadził z ramienia SB, był kapitan Jan Pawłowski. W filmie osiemdziesięcioletni dziś Pawłowski opowiada o okolicznościach tej operacji.
Emisja: wtorek, 17 grudnia, godzina 23:10, TVP Historia

„Ukryte taśmy stanu wojennego”
Warszawscy oraz regionalni dokumentaliści TVP dotarli do archiwalnych materiałów filmowych powstałych w czasie stanu wojennego. W latach osiemdziesiątych nakręcili je niezależni dziennikarze zapisując na taśmie realia tamtych dni.
Emisja: środa, 18 grudnia, godzina 23:45, TVP Polonia

„Perskie ocalenie”
Historia polskich dzieci, które po opuszczeniu Rosji Sowieckiej trafiły do Iranu i znalazły się wśród uratowanych przez generała Andersa. Łódzka ekipa filmowa spotkała się w Isfahanie z Polkami, które były wśród nich.
Emisja: czwartek, 19 grudnia, godzina 23:40, TVP Polonia

Świat bez tajemnic – „Wspomnienie o Audrey Hepburn”
„Monte Carlo Baby” z 1951 roku było jej debiutem. W kolejnych latach wystąpiła w kilkudziesięciu filmach, które tworzą kanon kina światowego. Była wzorem elegancji i wdzięku. Po zakończeniu kariery aktorskiej poświęciła się pracy charytatywnej. Film opowiada o życiu Audrey Hepburn – Ambasadorki Dobrej Woli UNICEF-u.
Emisja: czwartek, 19 grudnia, godzina 00:25, TVP2/HD

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *