Dokument w Telewizji Polskiej

Każdego tygodnia na antenach Telewizji Polskiej emitowane są filmy poruszające ważne problemy społeczne i polityczne. Publiczny nadawca zaprasza na niezwykłe dokumenty.

„Planeta Egipt – Świątynie władzy”
Starożytni Egipcjanie wierzyli, że pomyślność i dostatek zawdzięczają niezliczonym bogom, którym składali hołd. Najświeższe wykopaliska rzucają nowe światło na Echnatona – kontrowersyjnego władcę, który grabił świątynie i strącał bogów z piedestału, wywołując w ten sposób pierwszy w dziejach Egiptu kryzys wiary.
Emisja: niedziela, 19 stycznia, godzina 09:35, TVP2/HD

„Współpracowałem z TW Ewa Max”
Film dokumentalny o niezwykłej determinacji wiernych funkcjonariuszy SB, którą uosabiali Zofia Nena O’Bretenny i jej oficer prowadzący – kapitan SB Jan Pawłowski. Oboje przyczynili się do prześladowań pisarza Leona Lecha Beynara, pseudonim Paweł Jasienica.
Emisja: niedziela, 19 stycznia, godzina 19:45, TVP Historia

Czy świat oszalał – „Igrzyska Putina”
Decyzja MKOl-u w sprawie organizacji Igrzysk Olimpijskich w Soczi – ze względu na osobiste zaangażowanie Putina – była łatwa do przewidzenia. Jednak wywołała lawinę kontrowersyjnych opinii. Urzędnicy i oligarchowie bogacą się kosztem wywłaszczanych obywateli, a rosyjska opozycja i działacze ekologiczni biją na alarm.
Emisja: poniedziałek, 20 stycznia, godzina 23:55, TVP2/HD

„Szept”
W niektórych regionach Polski ciągle żywa jest wiara w szeptuchy i wiedźmy, które wypowiadając zaklęcia do ucha chorego potrafią go uleczyć. W ich poszukiwaniu twórcy filmu ruszają w drogę przez wioski położone w Puszczy Białowieskiej oraz na Warmii i Mazurach.
Emisja: wtorek, 21 stycznia, godzina 06:05, TVP Polonia

Świat bez fikcji – „Nacjonalistyczna wizja. Węgry żegnają się z Europą”
W 2010 roku w wyborach na Węgrzech prawicowy Fidesz zdobył niemal 1/3 głosów. Na czele rządu stanął Viktor Orban. Nowy premier od razu zabrał się do przebudowy państwa i demontażu demokracji. Zmienił konstytucję, prawo prasowe, ograniczył kompetencje sądów i wprowadził nowy system głosowania, a wszystko po to, żeby zapewnić partii rządzącej władzę na wiele kadencji.
Emisja: wtorek, 21 stycznia, godzina 22:50, TVP2/HD

„Życie zaczyna się od tańca” odc. 3.
Kolejne spotkanie z bohaterami telenoweli dokumentalnej, dla których taniec stał się sensem życia, sposobem na szczęście i idealną formą rozrywki. Trójka bohaterów. Pierwszy to Kuba z Milicza, który szuka odpowiedniej partnerki do tańca. Drugi to ośmioletni Marcel z Nowej Soli, który uczęszcza na zajęcia do szkoły tanecznej. I wreszcie trzeci – niepełnosprawny Tadeusz wspierany przez żonę, dwie córki i syna, który w tańcu odnajduje radość życia…
Emisja: środa, 22 stycznia, godzina 23:45, TVP Polonia

Świat bez tajemnic – „Handel bronią w Europie”
W biznesie narkotykowym interesy coraz częściej prowadzi się z bronią w ręku. We Francji od lat liczba porachunków załatwianych w ten sposób gwałtownie rośnie, a handel bronią z krajami byłej Jugosławii kwitnie. Przemytnicy twierdzą, że na granicach nie ma kontroli. Rzeczywiście, kupionego u nich kałasznikowa dziennikarze bez problemu przewieźli do Francji.
Emisja: czwartek, 23/24 stycznia, godzina 00:25, TVP2/HD

Świat bez tajemnic – „Europa – skręt w prawo”
Pod hasłami obrony narodu przed islamem i wielokulturowością europejscy radykałowie wchodzą do krajowych władz samorządowych i parlamentów. W kilkunastu europejskich krajach zdobyli w ostatnich wyborach od 10 do 30 procent głosów. Różnią ich metody działania, łączy cel – obrona „białej Europy” przed skutkami globalizacji i migracji ludności. Czy dojdzie do powołania międzynarodówki partii radykalnej prawicy? Pierwsze kroki w tym kierunku już podjęto…
Emisja: czwartek, 23/24 stycznia, godzina 01:15, TVP2/HD

Źródło: Telewizja Polska