Dokument w Telewizji Polskiej

Niezwykłe historie, które warto znać. Nietuzinkowi ludzie, o których warto pamiętać. Fakty, które odbiły się echem na całym świecie. Telewizja Polska zaprasza na filmy dokumentalne.

Polacy w Rzymie i Watykanie – „Kasia Smutniak – Jestem szczęściarą”
Kasia Smutniak odniosła sukces jako aktorka i modelka. Dokument pokazuje jej drugie oblicze – pasje i marzenia, a także jej osobisty stosunek do życia, ludzi, Rzymu i Polski. Portret spełnionej kobiety, która pragnie pozostawić po sobie coś więcej.
Emisja: sobota, 22 marca, godzina 13:20, TVP2 HD

„Niedokończona historia: marzec 68”
Wydarzenia z marca 1968 roku miały ogromny wpływ na życie całych rodzin. Autorzy filmu dotarli z kamerą do dzieci liderów i uczestników wystąpień studenckich sprzed czterdziestu lat. Przez pryzmat ich wypowiedzi wyłania się obraz jednego z ważniejszych kryzysów politycznych w PRL.
Emisja: sobota, 22 marca, godzina 15:05, TVP Polonia

„Królowa Panoram”
Historia Panoramy Racławickiej – unikatowego reliktu XIX w. Narratorem opowieści jest wrocławski historyk sztuki dr hab. Piotr Oszczanowski.
Emisja: niedziela, 23 marca, godzina 19:45, TVP Historia

Czy świat oszalał – „Dzieciaki do wzięcia”
Dokument o wybranych inicjatywach społecznych, których celem było zwiększenie liczby adopcji starszych dzieci. W zależności od kraju organy państwowe i organizacje pozarządowe mają odmienne spojrzenie na ten problem. W USA wymyślono tzw. pokazy dzieci, w czasie których maluchy prezentują się na wybiegu przed potencjalnymi rodzicami.
Emisja: poniedziałek, 24 marca, godzina 23:50, TVP2 HD

Świat bez fikcji – „Tajlandzcy Katojowie – Spotkania z trzecią płcią”
Tajlandia jest krajem w którym aż 2 procent ludności to transseksualiści. W społeczeństwie tajskim są w pełni akceptowani. Środki medyczne umożliwiające transformację płci są powszechnie dostępne, a kuracje hormonalne prowadzi się nawet u dzieci.
Emisja: wtorek, 25 marca, godzina 22:50, TVP2 HD

„Moja archeologia”
Film o prof. Konradzie Jażdżewskim, jednym z najbardziej znanych w świecie twórców docenianej na całym świecie szkoły archeologii polskiej.
Emisja: wtorek, 25 marca, godzina 23:10, TVP Historia

Oglądaj z Andrzejem Fidykiem – „Obietnica dzieciństwa”
Film porusza problem nieodpowiedzialnej adopcji dzieci. Latem 1997 roku para Amerykanów zgłosiła się do Domu Dziecka w Szklarskiej Porębie, aby adoptować znajdującą się tam piątkę rodzeństwa. Wydawało się, że na dzieci czeka w USA szczęśliwe dzieciństwo. Powstał wówczas wielokrotnie nagradzany film dokumentalny „Dom nad Missisipi”. Po kilku latach zrealizowano jego drugą część filmu pt. „Tata, I love you”, który przedstawiał – jak się okazało – tragiczne losy dzieci.
Emisja: czwartek, 27 marca, godzina 22:25, TVP1/HD

„Zwykły, święty człowiek”
Osoby w różny sposób związane z Janem Pawłem II ujawniają wiele dotąd nieznanych wydarzeń i sytuacji z czasów jego pontyfikatu. Opowieści i wypowiedzi uzupełniają filmowe materiały archiwalne, nagrane fragmenty kazań i przemówień Jana Pawła II.
Emisja: czwartek, 27 marca, godzina 23:50, TVP Polonia

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *