Dokument w Telewizji Polskiej

Miłośnicy filmów dokumentalnych jak zwykle mogą liczyć na Telewizję Polską. W nadchodzącym tygodniu publiczny nadawca poleca kilka filmów szczególnie godnych uwagi.

Oglądaj z Andrzejem Fidykiem – „Flirt w Internecie”
Film próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, co skłania ludzi do ucieczki w wirtualną rzeczywistość. Punktem wyjścia do tych poszukiwań stały się historie życia siedmiu osób. W wirtualnej rzeczywistości wchodzą w związki – kochają, nienawidzą, uprawiają sex. Czy są pionierami stylu życia, który stanie się powszechny w przyszłości? Czy awatar stanie się naturalnym rozszerzeniem naszego fizycznego bytu?
Emisja: poniedziałek, 20 maja, godzina 22:55, TVP1/HD

Czy świat oszalał? – „Elza – lwica, która zmieniła świat”
W 1956 roku George Adamson, strażnik służby ochrony przyrody w północnej Kenii, dostał polecenie wytropienia lwa ludożercy, który terroryzował okoliczne wsie. Szukając lwa, wypłoszył lwicę, a kiedy ta go zaatakowała, zabił ją. Później odkrył, że lwica karmiła trójkę młodych. George i jego żona Joy uratowali lwiątka, a świat poznał historię Elzy, która radykalnie zmieniła sposób patrzenia na lwy. Zarówno książka Joy Adamson „Elza z afrykańskiego buszu” jak i film pod tym samym tytułem dowodzą, że możliwy jest emocjonalny kontakt z dzikim drapieżnikiem. Niestety dzisiaj przetrwanie lwów jest zagrożone. Eksperci szacują, że w 1966 roku, kiedy na ekrany wszedł film „Elza…”, na kontynencie afrykańskim żyło 10 razy więcej przedstawicieli tego gatunku niż obecnie.
Emisja: poniedziałek, 20 maja, godzina 23:45, TVP2/HD

„Kopernik na Warmii”
Mikołaj Kopernik przez 40 lat mieszkał na Warmii. O tym okresie opowiadają nam specjaliści: historycy, astronomowie, muzealnicy. Kim był autor przełomowej pracy „De revolutionibus orbiumcoelestium”, czyli „O obrotach sfer niebieskich”? Polakiem czy Niemcem, katolikiem czy heretykiem? Czy to ma jeszcze jakieś znaczenie? Jedno jest pewne: był wybitnym naukowcem, jedną z najbardziej fascynujących postaci w historii.
Emisja: wtorek, 21 maja, godzina 19:45, TVP Historia

Świat bez fikcji – „Królowa Wersalu”
Film pokazuje wzlot i upadek rodziny pewnego miliardera, który realizując marzenie żony, byłej królowej piękności, postanawia zbudować pałac przypominający Wersal. Narastający kryzys ekonomiczny powoduje ogromne straty. – Niesamowite. Kiedy zaczynaliśmy kręcić ten film, byłem u szczytu sukcesu, budowałem największy dom w Ameryce. Wszystko szło wspaniale, nie mieliśmy żadnych trosk. Na pytanie, dlaczego buduję taki wielki dom, odpowiedziałem: bo mogę. W ciągu dwóch lat wszystko się zmieniło. Można powiedzieć, że to historia od milionera do pucybuta – opisuje główny bohater. Film ten w 2012 r. otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera dokumentu na Festiwalu w Sundance.
Emisja: wtorek, 21 maja, godzina 22:50, TVP2/HD

„Tobruk 1941”
Mało kto zna szczegóły walki o Tobruk w 1941. Zapraszamy na film opowiadający o dokonaniach Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich podczas obrony tego libijskiego miasta. Wielkim atutem filmu jest komentarz autorski Zbigniewa Wawera, wypowiedzi kombatantów oraz ekspertów – historyków II wojny światowej, wzbogacony o dokumenty brytyjskie, polskie i niemieckie z lat 1940 – 1941 oraz o archiwalia z tamtego czasu ze zbiorów Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, Telewizji Polskiej oraz prywatnego zbioru Z. Wawera.
Emisja: środa, 22 maja, godzina 21:00, TVP Historia

Świat bez tajemnic – „Ocaleni”
W efekcie akcji Czerwonego Krzyża „Białe Autobusy”, która była prowadzona w czasie kilku miesięcy 1945 roku, 30 000 byłych więźniów obozów koncentracyjnych przybyło do Malmö w Szwecji. Operatorzy filmowi udokumentowali pierwsze dni wolności ludzi, którzy przeszli przez piekło nazistowskich obozów. Te unikatowe zdjęcia stają się pretekstem do opowiedzenia tej historii przez ocalałych z obozów koncentracyjnych jak i mieszkańców Malmö, którzy przeżyli wojnę w spokoju z dala od jej okrucieństw.
Emisja: czwartek, 23 maja, godzina 00:50, TVP2/HD

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *