Donatan & Cleo wystąpią na Eurowizji

Piosenka „My, Słowianie” Donatana & Cleo reprezentować będzie Polskę w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji – Kopenhaga 2014 – zdecydowała Telewizja Polska. Wiadomość tę, jako pierwszą, podano w programie „Świat się kręci” w TVP1/HD, we wtorek, 25 lutego.

Ta najbardziej popularna piosenka ostatnich kilku miesięcy, zgodnie z wymogami konkursu, zostanie skrócona z obecnych 3 minut i 10 sekund do maksymalnie 3 minut. TVP rozważa też przygotowanie jej polsko-angielskiej wersji językowej do prezentacji w konkursie.

„My, Słowianie” zadebiutowali 4 listopada 2013 roku, jako singiel elektorniczny nakładem wytwórni Urban Rec. W ciągu pierwszych trzech dni od premiery teledysk piosenki został wyświetlony na YouTube ponad 15 mln razy, a do 25 lutego br. – już ponad 38 milionów. Popularność piosenki została doceniona przez międzynarodowe stacje telewizyjne: angielska BBC i niemiecki ZDF pokazywały wielokrotnie teledysk i informowały o nim, MTV i VIVA we Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Skandynawii i we Włoszech emitują ją (w wersji angielskiej) bezustannie.

To naprawdę inteligentna parodia – stwierdził w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” kulturoznawca dr. Krzysztof Moraczewski – a jeśli ktoś bierze ją na poważnie, to nawet lepiej, śmieszniej.

Telewizja Polska dokonała tego wyboru na podstawie werdyktu specjalnie powołanej komisji, w której znaleźli się uznani dziennikarze i eksperci muzyczni. Ważnym głosem doradczym byli także fani tego konkursu w Polsce, obficie korespondujący z TVP i przysyłający swoje analizy oraz propozycje, a także Stowarzyszenie OGAE Polska (Organisation Générale des Amateurs de l’Eurovision, zrzeszająca grupy miłośników Eurowizji, działa w 37 krajach).

Zdaniem ekspertów i większości fanów polski reprezentant powinien przedstawić piosenkę nowoczesną, świeżą, która odwołuje się do narodowości i muzycznych korzeni. Takie zasady przyświecały pierwszym konkursom Eurowizji.

W poprzednich edycjach konkursu w latach: 1994-2001 i 2005 r. wyboru reprezentanta dokonywała komisja powołana przez TVP, w latach: 2003-2004 oraz 2006-2011 – TVP organizowała koncert polskich eliminacji, a reprezentant wyłaniany był w sms-owym głosowaniu widzów.

Telewizja Polska tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji – Kopenhaga 2014 zaprezentuje na swoich trzech antenach: TVP1/HD, TVP Polonia oraz TVP Rozrywka.

Przypomnijmy, że pierwszy półfinał konkursu odbędzie się 6 maja, drugi (z udziałem polskiego reprezentanta) – 8 maja, a finał – 10 maja. TVP1/HD pokaże skrót pierwszego półfinału oraz w całości i na żywo drugi półfinał i finał. Wydarzenia te poprzedzi jeszcze w kwietniu też w Jedynce (oraz w TVP Rozrywka) pięcioodcinkowy cykl „Gwiazdy Eurowizji!”, promujący i przypominający konkurs. Na żywo oba półfinały i finał pokażą też TVP Polonia i TVP Rozrywka.

W tym roku mija 20 lat od debiutu polskiego reprezentanta w Konkursie Piosenki Eurowizji. Był to rok 1994, kiedy Edyta Górniak wyśpiewała drugie miejsce piosenką „To nie ja” z muzyką Stanisława Syrewicza do słów Jacka Cygana.

Ostatni raz TVP obecna była w konkursie piosenki Eurowizji, w roku 2011. Reprezentantem w konkursie w Duesseldorfie była wtedy Magdalena Tul, która została wybrana głosami widzów i zaprezentowała autorską piosenkę „Jestem”.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *