Janusz Gajos w marcu w Kino Polska

Bohaterem marca w Kino Polska będzie Janusz Gajos. Stacja przypomni jego wielkie role – w „Stajni na Salvatorze”, „Przemytnikach”, „Łagodnej”, „Egzekutorze”, filmie „To ja, złodziej” i „Białym” Kieślowskiego. Artysta będzie też gościem „Programu Obowiązkowego”, w którym opowie o aktorstwie, swoich mistrzach w zawodzie i o tym, dlaczego nie został drugim Jamesem Deanem.

Wywiad z Januszem Gajosem zapowiada nowe otwarcie w historii „Programu Obowiązkowego”. Od marca rozmowy Magdaleny Juszczyk z artystami kina będą w Kino Polska prezentowane co środę o 20:15. Po każdej z nich obejrzymy film z udziałem gościa.

Odcinek z Januszem Gajosem stacja pokaże w dwóch częściach: w środę 5 marca o 20:15 (przed „Stajnią na Salvatorze”) i w niedzielę 9 marca o 19:25 (przed filmem „To ja, złodziej”). Dodatkowo w ramach przeglądu filmów aktora w kolejne soboty marca o 20:05 na antenie znajdą się „Trzy kolory. Biały”, „Łagodna”, „Przemytnicy”, „To ja, złodziej” i „Egzekutor”. W sobotnie i czwartkowe wieczory Janusza Gajosa możemy też oglądać w serialu „Pitbull”.

Magdalena Juszczyk rozmowę w „Programie Obowiązkowym” zaczyna od przywołania postaci Tadeusza Łomnickiego. – Czy ty wiesz, kto to jest Gajos? Gajos to jest wielki aktor! – miał powiedzieć Łomnicki do Kazimierza Kutza po obejrzeniu „Opowieści Hollywoodu” z wybitną rolą młodszego kolegi. Sam uznany za aktorską wielkość, symbolicznie wskazał wtedy swojego następcę.

Zanim do tego doszło, Janusz Gajos doświadczał w zawodzie raczej cieni niż blasków. Popularność, którą w latach 60-tych przyniosła mu rola w „Czterech pancernych”, szybko stała się jego przekleństwem: reżyserzy długo widzieli w nim jasnowłosego czołgistę (w domyśle: z psem). Po latach aktor mówi o tym z dystansem: – Urodziliśmy się i żyjemy w określonym momencie, układach społecznych i politycznych; to wszystko ma na nas wpływ. I to jest świetne – naprawdę wspaniałe, że się tak przedzieramy przez życie! Nie miałem wpływu na to, że ktoś traktował mnie jak Jamesa Deana.

Zawodową drogę Gajosa naznaczyły spotkania z mistrzami. Jednym z nich był właśnie Tadeusz Łomnicki, poznany na planie „Stajni na Salvatorze”. – To było coś takiego, że do tej pory wywołuje dreszcz emocji – mówi dzisiaj aktor. – Nie mogłem oderwać wzroku: co on robi, że to jest takie dobre?

W Teatrze Dramatycznym zetknął się z Gustawem Holoubkiem. Pamięta, jak po jednej z prób usłyszał od niego: „Bardzo ładnie, tylko widać, że się starasz…”. – To jest uwaga trafiająca w samo sedno bolączek człowieka, który chce uprawiać ten zawód – wspomina. – Kilka miałem takich uwag. Pomogły mi zachować równowagę psychiczną.

Magdalena Juszczyk pyta go o tajemnice warsztatu. Co musi w sobie przepracować, żeby zagrać na przykład zbrodniarza? – Nie da się obronić postaci za wszelką cenę – odpowiada Gajos. – Trzeba mieć do niej szczery, wyrozumiały stosunek; nie oceniać, tylko rozumieć. I trochę więcej: uważać, że ona ma rację. Wszyscy uważamy, że w zasadzie mamy rację.

Czy to trudne? – Kamera jest rzeczą bardzo wymagającą – kawałek nieprawdy od razu odrzuca – mówi aktor. – Dla mnie uprawiać ten zawód to znaczy posługiwać się szczerością i prawdą – największą, na jaką mnie stać.

Mówi, że do aktorstwa przyciągnęła go możliwość poruszania ludzi, wpływania na nich. – Tylko ciągle niepokoiło mnie, na czym to polega. Czy ja kłamię? Czy robię coś niedobrego, śmiesznego, błahego?

Po blisko 50 latach w zawodzie ma już na to pytanie odpowiedź: – To nie jest żaden wygłup; to jest poważna rozmowa człowieka z człowiekiem.

Do takiej rozmowy za pośrednictwem wywiadu z artystą i jego filmowych ról zaprasza nas w marcu Kino Polska.

Janusz Gajos w Kino Polska:
„Trzy kolory. Biały” – sobota, 1 marca, godzina 20:05
„Stajnia na Salvatorze” – środa, 5 marca, godzina 21:00
„Łagodna” – sobota, 8 marca, godzina 20:05
„Program Obowiązkowy”, cz. 1. – środa, 5 marca, godzina 20:15; czwartek, 6 marca, godzina 8:00; sobota, 8 marca, godzina 11:45
„Program Obowiązkowy”, cz. 2. – niedziela, 9 marca, godzina 19:25; wtorek, 11 marca, godzina 13:40
„Przemytnicy” – sobota, 15 marca, godzina 20:05
„To ja, złodziej” – sobota, 22 marca, godzina 20:05
„Egzekutor” – sobota, 29 marca, godzina 20:05
„Pitbull” (serial) – czwartek, około północy; sobota, około północy

Źródło: Kino Polska TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *