Dwójka z plebiscytem na 79. urodziny

Co pojawi się na antenie Programu 2 Polskiego Radia 1 marca 2016 roku, czyli w 79. urodziny Dwójki? Słuchacze, którzy za pośrednictwem strony dwojka.polskieradio.pl wezmą udział w specjalnym konkursie, zdecydują, jakie koncerty i słuchowisko zostaną wyemitowane tego dnia. Głosowanie potrwa do 28 lutego.

Na plebiscytowej liście znalazło się 10 koncertów muzyki klasycznej, 10 koncertów folkowych oraz 5 słuchowisk. Te z nich, które otrzymają największą liczbę głosów, Dwójka zaprezentuje na swej antenie 1 marca – w ten sposób słuchacze wpłyną na kształt urodzinowej ramówki. Wybór nie będzie prosty, bo w szranki stanęło wiele muzycznych i słuchowiskowych perełek. Wśród koncertów muzyki klasycznej to m.in. występ Marthy Argerich, Marii João Pires i Janusza Olejniczaka z Orkiestrą XVIII Wieku pod dyrekcją Fransa Brüggena, zarejestrowany w 2012 roku podczas 8 Międzynarodowego Festiwalu „Chopin i jego Europa”, czy Piotra Anderszewskiego na III Festiwalu Muzycznym Polskiego Radia „Chopin – źródła i konteksty” z 1999 roku. Muzykę folkową reprezentują m.in. Vołosi z koncertem nagranym podczas XVIII Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, palestyńscy mistrzowie gry na lutni oud, czyli tworzone przez braci Trio Jourban, które wystąpiło w 2013 roku na „Muzycznej Scenie Tradycji” Programu 2, oraz Zakir Hussain – niekwestionowana legenda world music, wirtuoz gry na tabli i gwiazda ubiegłorocznego Festiwalu EtnoKraków, gdzie zagrał w duecie z Rakeshem Chaurasia (właśnie na ten koncert można oddać swój głos). W zestawieniu słuchowisk znalazły się m.in. „Rekonstrukcja poety” Zbigniewa Herberta w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego, nagrodzona Grand Prix XIII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie „Mewa” według sztuki Borysa Akunina w reżyserii Igora Gorzkowskiego czy „Salome” Oscara Wilde’a w adaptacji i reżyserii Darka Błaszczyka.

Zwycięski koncert folkowy zostanie wyemitowany o godzinie 13:00, koncert muzyki klasycznej przed godziną 16:00, a słuchowisko o godzinie 22:00 – 1 marca.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *