Dzień Asteroid na Discovery Science

Rankiem 30 czerwca 1908 roku olbrzymia eksplozja, tysiące razy potężniejsza od bomby jądrowej w Hiroszimie, spaliła 200 tysięcy hektarów syberyjskiej tajgi. Widziany z odległości ok. 650 kilometrów, a słyszany w promieniu 1000 kilometrów wybuch do dziś skrywa wiele tajemnic i pozostaje najbardziej znanym przykładem katastrofy kosmicznej. Mowa oczywiście o Katastrofie Tunguskiej, dla upamiętnienia której, co roku 30 czerwca, na całym świecie obchodzony jest „Dzień Asteroid”. Z tej okazji Discovery Science przygotowało specjalne pasmo programowe, z kluczową premierą w piątek, 30 czerwca o godzinie 22:00 – „Człowiek kontra asteroida”. Czy grozi nam niebezpieczeństwo? Jak możemy się przed nim uchronić? Grupa ekspertów postara się znaleźć odpowiedzi na te pytania. Jedno jest pewne – zagrożenie związane z asteroidami jest realne.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału Discovery Science

Kanał Discovery Science w czerwcu staje się głównym źródłem informacji na temat asteroid i kosmosu. Nieokiełznane przez człowieka przestworza budzą zachwyt, wiecznie niezaspokojoną ciekawość i zarazem strach przed zagrożeniami, które za sobą niosą. Statystyki nie kłamią. Każdego roku w Ziemię uderza około 500 ciał niebieskich. Do tej pory nic nie zagroziło naszemu istnieniu, jednak naukowcy nie są w stanie zapewnić, że sytuacja nie ulegnie zmianie. Podejrzenie, że w przestrzeni kosmicznej może krążyć obiekt, którego uderzenie doprowadziłoby do zagłady ludzkości, spędza im sen z powiek. Czy jesteśmy w stanie jakkolwiek się zabezpieczyć? Eksperci przygotowali scenariusze potencjalnego zderzenia asteroidy z Ziemią. Zobaczymy je w programie „Człowiek kontra asteroida” – premiera 30 czerwca o godzinie 22:00.

W specjalnej ofercie programowej nie zabraknie również znanego na całym świecie kosmonauty Chrisa Hadfielda, który na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pędzącej z prędkością 28 000 km/godz. przełamał barierę niewiedzy dzielącą Ziemię z kosmosem. Jak żyje astronauta w kosmosie? Jak zrobić jajecznicę czy zadbać o higienę osobistą i umyć zęby, będąc w stanie nieważkości? Te i wiele innych informacji udostępniał na swoim twitterowym koncie, które w czasie 165 dni 16 godzin i 21 minut stało się najpopularniejszym „oknem” na kosmiczną przestrzeń widzianą z perspektywy człowieka na Ziemi. Na chwilę obecną konto @Cmdr_Hadfield liczy 2,11 mln obserwatorów, zawiera 11 tysięcy tweetów i jest na bieżąco aktualizowane. Astronauta poszerzył tematykę postów, udostępniając ciekawostki dotyczące wszechświata. Program „Tweet z kosmosu” na Discovery Science już w piątek, 30 czerwca o godzinie 18:00.

Każdy marzy o tym aby spojrzeć tam, gdzie wzrok nie sięga. Nadarza się taka okazja. Budowa Teleskopu Webba otworzy przed nami kolejne granice, które jeszcze nie tak dawno były nie do pokonania. Z czego składa się Ziemia? Czy wśród milionów istniejących planet jesteśmy faktycznie tą jedyną zamieszkałą? Każdego dnia, krok po kroku, naukowcy przybliżają się do przełomu, który może przynieść rewolucję w astronomii. Program „Super Telescop Webba”, 30 czerwca o godzinie 23:00, przedstawi fascynującą historię etapów rozwoju przestrzeni kosmicznej oraz opowie o kulisach powstawania i możliwościach tego najnowocześniejszego w dziejach instrumentu astronomicznego.

Źródło: Discovery Networks CEEMEA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *