Dziennikarze radiowej Dwójki odwiedzą Swołowo

6 lipca radiowa Dwójka zawita do Swołowa – „Stolicy Krainy w Kratę”, jednej z najciekawszych miejscowości w Polsce, charakteryzującej się „kraciastymi” fasadami budynków. To właśnie tam odbywa się Festiwal Twórczości Ludowej EtnoBaltica. Monika Zając i Michał Dębski będą rozmawiać o lokalnych tradycjach i muzyce inspirowanej różnymi obszarami świata.

W sobotę 6 lipca (w godz. 15.00 – 17.00) w ramach plenerowej audycji „Dwójka na miejscu – Małe ojczyzny z wielką historią” dziennikarze radiowej Dwójki odwiedzą Swołowo – wieś, w której zachowały się obiekty budownictwa szkieletowego z początków XIX wieku. W programie rozmowy o odbywającym się w Swołowie Festiwalu Twórczości Ludowej EtnoBaltica – wydarzeniu pełnym różnorodnych form sztuki, skupiającym miłośników polskiej kultury. Jego głównym celem jest ocalenie od zapomnienia tradycji ludowych.

W Dwójkowym studiu plenerowym pojawią się muzycy zaproszeni do udziału w tegorocznej odsłonie Festiwalu EtnoBaltica oraz goście związani ze Swołowem i ochroną dziedzictwa – m.in. profesor Daniel Kalinowski z Akademii Pomorskiej w Słupsku. Członek Komisji Nauki o Literaturze PAN, Komisji Kaszubskiej PAU, Rady Języka Kaszubskiego oraz Instytutu Kaszubskiego; Adela Kuik-Kalinowska – Kaszubka, autorka książek i studiów poświęconych literaturze kaszubskiej; Dawid Gonciarz – etnolog Kierownik Oddziału Muzeum Kultury Ludowej Pomorza; Szymon Czajkowski – kierownik Zagrody Inicjatyw Twórczych w Swołowie.

Monika Zając i Michał Dębski będą też gościć w Dwójkowym studiu zespoły PoMore Tanz Orkiestra i Laboratorium Pieśni.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *