„Dzwony śmierci” – drugi wspólny serial TVP i BBC

Telewizja Polska będzie wspólnie z BBC Worldwide i polską firmą Apple Film Production produkować w Polsce serial „Dzwony śmierci” – pięcioodcinkową epicką opowieść w setną rocznicę I wojny światowej.

To już druga taka, po „Szpiegach w Warszawie”, wspólna produkcja TVP i BBC Worldwide oraz Apple Film Production. Autorem scenariusza „Dzwonów śmierci” jest wielokrotnie nagradzany Tony Jordan („EastEnders”, „Życie na Marsie”, „Przekręt”), a głównym producentem Red Planet Pictures.

„Dzwony śmierci” opowiadają historię widzianą oczami dwóch bardzo zwyczajnych młodych ludzi, ruszających na ochotnika na wojnę, która – jak sądzą – potrwa nie dłużej niż kilka miesięcy. W miarę rozwoju akcji historie obu bohaterów toczą się równolegle. Wśród okropności wojny bohaterowie dojrzewają, znajdują miłość.

Jest to projekt ogromnie ważny dla zaangażowanej w niego brytyjskiej telewizji – mówi Tony Jordan, właściciel niezależnej firmy producenckiej Red Planet Pictures. – Stulecie I wojny światowej to konflikt, który ukształtował dzisiejszą Europę. Od początku kluczową kwestią było znalezienie znaczącego europejskiego partnera. W Red Planet bardzo cieszymy się na współpracę z TVP.

Ben Donald, producent wykonawczy International Drama w BBC Worldwide, która będzie międzynarodowym dystrybutorem serialu, komentuje: Jesteśmy bardzo zadowoleni z możliwości kontynuacji współpracy z TVP, dzięki tej koprodukcji. Cieszy nas ona szczególnie z uwagi na niezwykłą wagę tego jubileuszowego projektu. Jesteśmy przekonani, że jego emocjonalny przekaz przemówi tak do widzów w Polsce, jak i na całym świecie.

Podobnie sądzi Dariusz Jabłoński z Apple Film Production: – Nasza współpraca z BBC Worldwide otwiera fantastyczną możliwość rozwoju koprodukcji w Polsce, co pokazuje ostatnia wspólna produkcja z udziałem TVP i BBC, „Szpiedzy w Warszawie”. Świetny scenariusz znakomitego Tony Jordana daje unikalną okazję polskiej branży filmowej do współpracy z najlepszymi europejskimi specjalistami. Jesteśmy dumni pracując nad tym bardzo prestiżowym europejskim projektem, nawiązującym do setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej, która, poza wszystkim, zwróciła Polsce niepodległość.

Także dyrektor TVP1 Piotr Radziszewski jest bardzo zadowolony z tej współpracy: – Fakt, że BBC ponownie decyduje się na współpracę z Telewizją Polską i to przy tak prestiżowym i skomplikowanym projekcie, dowodzi, że jesteśmy dla nich odpowiedzialnym i kompetentnym partnerem, zarówno biznesowym, jak i producenckim. Równie ważne, że efekt naszej wspólnej pracy dzięki renomie BBC Worldwide będą mieli szansę obejrzeć telewidzowie na całym świecie. Przypomnijmy, że „Szpiegów w Warszawie” – czyli poprzednią koprodukcję tych samych podmiotów – historii intrygi, romansu i zdrady osadzonej w latach poprzedzających II wojnę światową oglądali w ubiegłym roku widzowie w Polsce, w Wielkiej Brytanii, USA, Francji i Niemczech.

Po brytyjskiej stronie Red Planet Pictures z ramienia BBC Cymru Wales Drama będzie producentem pięciu 30-minutowych odcinków „Dzwonów śmierci” oraz Bethan Jones z ramienia BBC. Serial zostanie dodatkowo zmontowany w cztery odcinki 45-minutowe oraz dwa 90-minutowe.

„Dzwony…”, powstające na zamówienie dyrektora BBC Drama Bena Stephensona oraz Danny’ego Cohena, dyrektora d/s telewizji BBC, mają być kluczowym elementem bloku BBC One poświęconego setnej rocznicy I wojny. Na antenie TVP1 pojawią się w listopadzie 2014, stanowiąc też istotny element obchodów rocznicy odrodzenia polskiej państwowości w 1918 r. Zawarcie porozumienia zostało ogłoszone przez BBC Worldwide podczas dorocznych międzynarodowych targów BBC Worldwide Showcase odbywających się w dniach 23-26 lutego.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *