EmiTel z rezerwacją częstotliwości na MUX-8

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej w dniu 2 października 2015 roku dokonał na rzecz spółki EmiTel rezerwacji częstotliwości na obszarze całego kraju, obejmującej kanały TV o szerokości 7 MHz z zakresu 174-230 MHz, wykorzystywanych w służbie radiokomunikacyjnej radiodyfuzyjnej przeznaczonych do rozpowszechniania lub rozprowadzania w sposób cyfrowy drogą rozsiewczą naziemną programów telewizyjnych w multipleksie ósmym (MUX-8) Naziemnej Telewizji Cyfrowej.

EmiTel jest uprawniony do rozpoczęcia wykorzystywania częstotliwości od dnia doręczenia częstotliwości. Częstotliwości będą wykorzystywane w celu rozpowszechniania lub rozprowadzania programów telewizyjnych przez okres 15 lat.

EmiTel jest zobowiązany m.in. do:

 1. Świadczenia usług polegających na rozpowszechnianiu lub rozprowadzaniu programów telewizyjnych w MUX-8, których odbiór będzie bezpłatny.
 2. Rozpowszechniania lub rozprowadzania w MUX-8 programów telewizyjnych, w standardowej (SD) lub wysokiej (HD) rozdzielczości.
 3. Rozpoczęcia wykorzystywania częstotliwości na co najmniej 7 obszarach i komercyjnego rozpoczęcia oferowania na tych obszarach usług polegających na rozpowszechnianiu lub rozprowadzaniu programów nie później niż w terminie 10 miesięcy od dnia doręczenia decyzji.
 4. Realizacji tempa rozwoju sieci i świadczenia usług rozumianego jako:
  • zapewnienie poziomu sygnału umożliwiającego co najmniej odbiór stacjonarny na terytorium RP, na którym zamieszkuje co najmnie 95% ludności, nie później niż w terminie 24 miesięcy od dnia doręczenia decyzji,
  • zapewnienie poziomu sygnału umożliwiającego co najmniej odbiór stacjonarny wyższej jakości pokrycia na terytorium RP, na którym zamieszkuje co najmniej 90% ludności, nie później niż w terminie 36 miesięcy od dnia doręczenia decyzji.
 5. Podjęcia zobowiązania, iż na audiowizualne składniki MUX-8 składać się będą:
  • 3 programy telewizyjne rozprowadzane w systemie standardowej rozdzielczości albo 1 program telewizyjny rozprowadzany w systemie wysokiej rozdzielczości i 1 program telewizyjny rozprowadzany w systemie standardowej rozdzielczości, na rozpowszechnianie których Przewodniczący KRRiT udzielił lub udzieli Telewizji Polskiej koncesji lub program TVP Polonia. Programy o których mowa powyżej nie mogą być rozpowszechnianie lub rozprowadzane w żadnym z ogólnopolskich multipleksów naziemnych MUX-1-MUX-3 w okresie dłuższym niż 30 dni od dnia rozpowszechaniania tych programów w MUX-8,
  • 4 programy telewizyjne rozpowszechaniane w systemie standardowej rozdzielczości, na których rozpowszechnianie w MUX-8 udzielona zostanie koncesja Przewodniczącego KRRiT.
 6. Zapewnienia przepływności netto MUX-8 na poziomie nie mniejszym niż 19 Mb/s.
 7. Zapewnienia dla składowej wizji każdego z programów telewizyjnych w MUX-8 minimalnej przepływności na poziomie nie mniejszym niż 1,0 Mb/s dla programów w jakości SD oraz 2,5 Mb/s dla programów w jakości HD, przy zastosowaniu multipleksowania statystycznego wszystkich składowych wizji w ramch jednej grupy.

Źródło: Urząd Komunikacji Elekrtonicznej

5 Comments on “EmiTel z rezerwacją częstotliwości na MUX-8”

 1. Bardzo dziękuję że na Waszej stronie odnajduję najszybciej informacje w temacie bardzo ważnym czyli kolejnym bezpłatnym multipleksie cyfrowym DVB-T MUX 8. Pozdrawiam 🙂

 2. ” w dniu 2 października 2015 roku”
  Hmmm.
  13 lipca ogłoszono wyniki konkursu (wybrano Emitela)
  http://uke.gov.pl/files/?id_plik=20170
  „zwycięzca przetargu miał 7 dni na złożenie wniosku o rezerwację częstotliwości”
  Czyli do 20 lipca Emitel powinien ( i najpewniej tak zrobił) wystąpić o wniosek o rezerwacje częstotliwości.

  Teraz czy:
  A) czy UKE siedziało na d*****ie 2,5 miesiąca (20lipiec – 2 październik) nic nie robiąc?

  B) z uwagi na to że POT (bezczelna spółka Polsatu i TVN która startowała w konkursie (w mojej opinii patrząc na rozśmieszające zaproponowane kwoty itp.) tylko by go opóźniać i torpedować) i Time (Grupa ZPR Media) złożyły wnioski odwołujące od wyników konkursu na operatora i toczyło się postępowanie odwoławcze – czy oznacza to, że ***UKE oddaliło ich odwołania*** i dlatego dopiero teraz wydało decyzję rezerwacyjną?

  I że jeżeli to B) to możemy odetchnąć z ulgą bo całość MUX8 nie trafi szlak i nie trzeba będzie wszystkiego od nowa itd.?

  Warto by było zagłębić się w tę sprawę i napisać od UKE/KRRiT/Emitela…

   1. http://www.press.pl/newsy/telewizja/pokaz/50351,Dwa-kanaly-Grupy-ZPR-rywalizuja-ze-soba-o-miejsce-na-multipleksie

    (poza mięskiem o stacjach konkurujących o miejsca na mux8)

    „Przypomnijmy, że Emitel dostał już od Urzędu Komunikacji Elektronicznej rezerwację częstotliwości ósmego multipleksu.

    UKE nie rozstrzygnął jeszcze natomiast postępowania o unieważnienie konkursu na ten multipleks, wszczętego na wniosek dwóch konkurentów Emitelu: Polskiego Operatora Telewizyjnego (wspólna spółka TVN i Polsatu) i Time (ZPR). (http://www.press.pl)”

    Ech ten prawniczy cyrk…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *