Evgeni Bozhanov zagra w niedzielę na 2. Festiwalu Polskiego Radia Chopin

Już w najbliższą niedzielę, 20 października, kontrowersyjny pianista zagra w pięknym, zabytkowym Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie, gdzie odbywa się 2. Festiwal Polskiego Radia Chopin. Uznawany za jednego z największych wirtuozów naszych czasów, Evgeni Bozhanov wykona utwory Schumanna, Schuberta i Chopina. Wielkiego finału będzie można posłuchać o godzinie 19.00. Wstęp jest wolny.

Interpretacje Bozhanova wywołują gorące reakcje publiczności i krytyków. Na fortepianie zaczął grać w wieku sześciu lat, a występować z orkiestrą – w wieku 12 lat. Jego międzynarodowa kariera nabrała rozpędu po udziale w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie (2010), który wywołał kontrowersje w polskiej prasie, charakteryzuje go bowiem ekstrawertyzm i dość swobodny stosunek do oryginalnego zapisu kompozytorskiego.

Recital fortepianowy odbędzie się w pięknie odrestaurowanym pałacu Księcia Antoniego Radziwiłła, zaprojektowanym przez najwybitniejszego architekta epoki Karla Friedricha Schinkla, w którym gościł i komponował Fryderyk Chopin. W programie znajdą się: Arabeska C-dur op. 18 Roberta Schumanna, Sonata fortepianowa B-dur D. 960 Franza Schuberta: I. Molto moderato, II. Andante sostenuto, III. Scherzo. Allegro vivace con delicatezza – Trio i IV. Allegro ma non troppo oraz utwory Fryderyka Chopina: Nokturn H-dur op. 62 nr 1 oraz III Sonata fortepianowa h-moll op. 58: I. Allegro maestoso, II. Scherzo. Molto vivace, III. Largo i IV. Finale. Presto, non tanto.

EVGENI BOZHANOV (ur. 1984), bułgarski pianista, absolwent Folkwang Hochschule w Essen (klasa B. Blocha) oraz Robert Schumann Hochschule w Düsseldorfie (klasa G.F. Schencka). Jest laureatem m.in. Konkursu Światosława Richtera w Moskwie, Królowej Elżbiety w Brukseli i Van Cliburna w Fort Worth. Występował jako solista z towarzyszeniem Philharmonia Orchestra, Royal Liverpool Philharmonic, Orkiestry Kameralnej Radia Bawarskiego, Accademia di Santa Cecilia, NOSPR, RAI, Filharmonica Arturo Toscanini, Tonkünstler-Orchester, Ensemble Wien. Uczestniczył w festiwalach w Lille, Biarritz, Gandawie, Bergamo, La Roque d’Antheron; występował m.in. na estradach Musikverein w Wiedniu, Filharmonii Berlińskiej, mediolańskiej Serate Musicali, Fundacji Gulbenkiana w Lizbonie. W 2018 niemieckie wydawnictwo Hänssler wydało jego nagranie koncertów fortepianowych Szostakowicza i Mozarta z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Bawarskiego Radia pod batutą R. Szulca. We wrześniu 2019 ukazał się najnowszy album pianisty pt. „Morgen” z utworami Straussa, Regera, Brahmsa i Schuberta.

Organizatorami tegorocznego Festiwalu są Polskie Radio Chopin oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Tematem wydarzenia jest: „Romantyczna fantazja i improwizacja”.

Na koncert wstęp jest wolny: Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów Antonin, ul. Pałacowa 1, 63-421 Przygodzice, woj. wielkopolskie.

Recitalu będzie można też posłuchać w Internecie lub za pośrednictwem odbiorników DAB+, niedziela, 20 października, godz. 19.00. Transmisję poprowadzi laureat Złotego Mikrofonu, redaktor Marcin Majchrowski.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *