Film „Dzieci Ireny Sendlerowej” w TVP1 HD

Maję Ostaszewską, Danutę Stenkę oraz Krzysztofa Pieczyńskiego zobaczą widzowie TVP1 HD w filmie „Dzieci Ireny Sendlerowej” w reż. Johna Kenta Harrisona. Już w najbliższy poniedziałek o godzinie 20:25 Jedynka przedstawi obraz ukazujący wkład narodu polskiego w ratowanie Żydów podczas II wojny światowej.

Film oparty na książce Anny Mieszkowskiej „Matka dzieci Holocaustu” opowiada o działalności bohaterskiej Polki, Ireny Sendlerowej, która podczas II wojny światowej, wraz z grupą współpracowników zainicjowała wielką akcję ratowania dzieci z warszawskiego getta. Pokazane są tam wątki współpracy Ireny Sendlerowej z Radą Pomocy Żydom – Żegotą oraz jej bliska relacja z Kościołem katolickim.

Dzięki intensywnym działaniom Sendlerowej możliwe stało się bezpieczne wyprowadzenie z getta około 2500 dzieci, które umieszczone zostały w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach. Prawdziwa tożsamość uratowanych była systematycznie odnotowywana na maleńkich kartkach ukrytych w słoiku zakopywanym w ogrodzie. W 1943 roku Irena Sendlerowa została aresztowana przez gestapo i skazana na śmierć, ale dzięki wysokiemu okupowi zapłaconemu przez Żegotę wyrok wykonano tylko na „papierze”. Film kończy się wyjazdem bohaterki do gospodarstwa rolnego w górach, gdzie pod fałszywym nazwiskiem ukrywać się będzie wraz ze swoim narzeczonym Stefanem aż do wybuchu powstania warszawskiego.

W filmie wystąpili: Anna Paquin, Marcia Gay Harden, Maja Ostaszewska, Goran Visnjic, Danuta Stenka, Krzysztof Pieczyński, Scott Handy, Iddo Goldberg, Fiona Glascott.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *