Filmy Bartosza Konopki w TVP Kultura

TVP Kultura zaprasza na przegląd filmów Bartosza Konopki, którego twórczość została doceniona przez jury i publiczność na krajowych i zagranicznych festiwalach oraz przyniosła nominację do najważniejszej filmowej nagrody – Oscara. Premiera pierwszej propozycji, filmu fabularnego pt. „Trójka do wzięcia” już w najbliższą niedzielę, 3 lutego o godz. 22.35.

Sprawdź ofertę kanału TVP Kultura w PROGRAMIE TV

Jakie kino cenię? Chyba takie, w którym można się przejrzeć i odnaleźć swoje emocje. A dzięki temu poczuć się mniej samotnym – mówi w jednym z wywiadów Bartosz Konopka.

Krytycy zwracają uwagę na nieoczywisty, zaskakujący i jednocześnie bardzo przenikliwy sposób opowiadania reżysera o problemach współczesnego świata. Używając bogatego języka metafor, żartu, czy ironii twórca sprawia, że jego historie są rozumiane przez widzów pod każdą szerokością geograficzną. To właśnie uniwersalne ludzkie dylematy, które interesują Konopkę najbardziej, powodują, że jego filmy spotykają się z ogromnym uznaniem zarówno w kraju, jak i za granicą. Najlepszym tego dowodem była nominacja do Oscara w 2010 roku dla filmu „Królik po berlińsku” w kategorii najlepszy dokument krótkometrażowy. Będzie to jeden z trzech tytułów, które zostaną zaprezentowane podczas przeglądu twórczości Bartosza Konopki w TVP Kultura. Antena pokaże także poruszający debiut fabularny z 2006 roku „Trójka do wzięcia” oraz biografię muzyczną poświęconą aktorce i wokalistce Stanisławie Celińskiej „Nowa Warszawa”.

Trójka do wzięcia (2006 r.) – 3 lutego, godz. 22.35
Zrealizowany w 2006 roku debiut fabularny Bartosza Konopki, nagrodzony m.in. na koszalińskim festiwalu Młodzi i Film, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz na Europejskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Breście. Film opowiada historię szesnastoletniej Ingi, która wraz z informacją o śmiertelnej chorobie matki, musi porzucić typowe dla nastolatki beztroskie życie i przejść przyspieszony kurs dojrzewania.

Królik po berlińsku (2009 r.) – 10 lutego, godz. 22.25
Przygotowywany przez cztery lata polsko – niemiecki film dokumentalny nominowany w 2010 roku do Oscara. To alegoryczna opowieść o wolności, pokazująca najnowszą historię z perspektywy zwierząt – królików, które przez 28 lat żyły w zamkniętej strefie Muru Berlińskiego – aż do jego upadku.

Nowa Warszawa (2013 r.) – 17 lutego, godz. 23.15
Emocjonalny i intymny obraz dawnej Warszawy we wspomnieniach Stanisławy Celińskiej, przeplatany jej niezwykłymi muzycznymi interpretacjami utworów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Juliana Tuwima, Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej i Muńka Staszczyka. Film inspirowany jest płytą „Nowa Warszawa” Stanisławy Celińskiej, Bartka Wąsika i zespołu Royal Quartet.

Urodzony w 1972 roku w Myślenicach Bartosz Konopka jest absolwentem filmoznawstwa na UJ, dziennikarstwa na UW i reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Za swoje filmy otrzymał wiele prestiżowych nagród na festiwalach m.in. w Kanadzie, USA, Hiszpanii, Szwecji i w Polsce. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. W latach 2011-2014 był członkiem Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *