Filmy Bogdana Dziworskiego w TVP Kultura

27 maja mistrz dokumentalnej formy Bogdan Dziworski odbierze prestiżowego Smoka Smoków, nagrodę za całokształt twórczości na 54. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Z tej okazji TVP Kultura od 27 do 30 maja pokaże osiem jego wybitnych filmów.

„Ja wychodzę od rzeczy najprostszych, od patrzenia” – powiedział reżyser w jednym z wywiadów. Perspektywa nieoceniającego obserwatora, dostrzegającego piękno w formach życia, jest bliska postawie twórczej Bogdana Dziworskiego, absolwenta wydziału operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Dziworski w odróżnieniu od wielu polskich twórców przykłada dużo uwagi do formy, cyzelując swoje filmy do perfekcji. Ze względu na swój warsztat i programy artystyczny jest porównywany do dwóch innych reżyserów: Wojciecha Wiszniewskiego i Grzegorza Królikiewicza. Obecnie Dziworski poświęca się przede wszystkim pracy pedagogicznej, jest kierownikiem Zakładu Realizacji Obrazu Telewizyjno – Filmowego na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Choć otrzymał wiele nagród na festiwalach filmowych (najważniejsza to Złoty Smok na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie za „Kilka opowieści o człowieku” w 1983 r.), to wciąż jest twórcą nie dość powszechnie docenianym i wciąż czekającym na odkrycie. Dlatego właśnie TVP Kultura przygląda się jego twórczości.

„Pięciobój nowoczesny” i „Dwubój klasyczny”
Dwa impresyjne dokumenty o dyscyplinach sportu wymagających wszechstronnych zdolności i fachowego przygotowania. Oglądając mordercze treningi i poszczególne konkurencje, mimo woli zadajemy sobie pytanie o sens i granice ludzkiego wysiłku w sporcie.
Emisja: wtorek, 27 maja, godzina 8:25 i 17:00

„Olimpiada” i „Fechmistrz”
„Olimpiada” to film zrealizowany podczas narciarskich zawodów dzieci w Zakopanem oddaje atmosferę pierwszych sportowych zmagań – pierwsze starty, pierwszy smak zwycięstwa i gorycz porażki. Dzieci, dopingowane przez dorosłych, porzucają beztroską zabawę, by podjąć „dorosłą” rywalizację.
„Fechmistrz” opowiada o Władysławie Kurpiewskim, który całe swoje życie poświęcił szermierce i wychowywaniu kolejnych pokoleń polskich olimpijczyków.
Emisja: środa, 28 maja, godzina 8:20 i 17:00

„Wdech – wydech” i „Kilka opowieści o człowieku”
„Wdech – wydech” podejmuje nieśmiertelny temat wypoczynku w modnych kurortach, tym razem od strony „kulturalno – rozrywkowej”.
„Kilka opowieści o człowieku” opowiadają o Jerzym Orłowskim, który mimo głębokiego kalectwa (nie ma obu rąk), daje sobie radę we wszystkich sytuacjach życia codziennego. Znakomicie rysuje, jest autorem świetnych portretów. Autor przedstawia bohatera jako człowieka mocnego, człowieka sukcesu, by dopiero na końcu zdradzić zwykłą ludzką rozpacz i bunt kaleki.
Emisja: czwartek, 29 maja, godzina 8:25 i 17:20

„W hołdzie Beksińskiemu” i „Widzę”
„W hołdzie Beksińskiemu” to film poświęcony twórczości Zdzisława Beksińskiego.
„Widzę” jest impresją poetycką przedstawiającą świat doznań i uczuć niewidomych z zakładu w Laskach.
Emisja: piątek, 30 maja, godzina 8:25 i 17:40

Przed filmami rozmowy Michała Chacińskiego z reżyserem.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *