Filmy Smarzowskiego na Showmax

Wchodzący dziś do kin Kler jest na ustach całej Polski od kilku miesięcy. To kolejna wzbudzająca kontrowersje produkcja wybitnego reżysera, Wojciecha Smarzowskiego – zdobywcy 12 Złotych Orłów i 13 Złotych Lwów na przestrzeni 14 lat. W swoich filmach zwykł brać na warsztat tematy na tyle niewygodne i trudne dla społeczeństwa, że większość woli o nich nie mówić. Właśnie dlatego filmografia Smarzowskiego to kategoria obowiązkowa dla każdego kinomana. Ci, którzy wybierają się na Kler, a nie widzieli wszystkich produkcji tego reżysera, mają jeszcze szansę nadrobić zaległości. Od dziś na Showmax oglądać można 5 najgłośniejszych filmów Smarzowskiego – Wesele, Dom zły, Drogówka, Pod mocnym aniołem oraz Ksiądz!

Odkąd Wojciech Smarzowski zadebiutował w 2004 r. kultowym już dziś Weselem, wiadomo było, że jest to reżyser, który nieraz zaskoczy widza swoimi wnikliwymi spostrzeżeniami na temat polskiego „podwórka”. Po festiwalu krętactwa, zawiści i pijaństwa ukazanego w Weselu, twórca zaprezentował w 2009 r. najmroczniejszy ze swoich obrazów – Dom zły. Koszmar rozgrywający się w wiejskiej posiadłości w latach 80. niezmiennie przeszywa widzów grozą i zostawia w ich pamięci trwały, krwawy ślad. Wydawać mogłoby się, że zwiększenie spożycia napojów wyskokowych przez bohaterów kolejnego filmu, Drogówki (2013 r.), będzie sprzyjać rozluźnieniu atmosfery i poczuciu humoru. I choć w istocie początkowo widz otrzymuje pakiet zabawnych sytuacji z codziennej rutyny stróżów prawa, finał okazuje się o wiele bardziej gorzki. Skorumpowany świat układów, w którym dobro jest równoznaczne z koniecznością wyboru mniejszego zła, przeraża realizmem i sprawia, że na żołądku po raz kolejny ląduje ciężki, zimny głaz rozterek moralnych. Po Drogówce Smarzowski przedstawia widzom jeszcze bardziej dosłowny, brudny i przytłaczający obraz polskiego społeczeństwa w filmie Pod Mocnym Aniołem, opartym na książce Jerzego Pilcha. Dramat alkoholizmu został tu przedstawiony przez pryzmat losów staczającego się na dno butelki pisarza, który otacza się towarzystwem z marginesu społeczeństwa.

Po licznych kinowych sukcesach Wojciech Smarzowski podjął się również zadania stworzenia etiudy dla platformy Showmax. Tak właśnie powstał Ksiądz – krótka opowieść o duszpasterzu, który w obskurnym hoteliku doświadcza serii przerażających i komplikujących jego sytuację zbiegów okoliczności. Obraz był komediową przymiarką do obecnie pokazywanego w kinach Kleru. Dla superfanów – w Klerze będzie można zobaczyć scenę z tekstem znanym z Księdza. Kwestię wypowiada znana z SNL Polska Magda Smalara.

Wszystko to w dniu kinowej premiery Kleru zobaczysz na Showmax! Na platformie czeka 5 kultowych filmów Wojciecha Smarzowskiego, które powinien znać każdy szanujący się kinoman.

Wesele
Bogaty mieszkaniec małego miasteczka, Wojnar (Marian Dziędziel), urządza córce Kasi (Tamara Arciuch-Szyc) wesele. Alkohol leje się strumieniami, a ramy norm społecznych i granice moralne zaczynają się rozmywać. Sytuację dodatkowo komplikuje problem z przekazaniem wartościowego prezentu ślubnego oraz… śmierć dziadka panny młodej. Wojnar stara się mieć wszystko pod kontrolą, co doprowadza do katastrofy. Jednak najważniejsze w tym wszystkim jest – co powiedzą ludzie? Wyróżnienie filmu 7 Orłami i 5 Złotymi Lwami nie pozostawia wątpliwości, że jest to jedna z najważniejszych pozycji w filmografii Wojciecha Smarzowskiego.

Drogówka
Nagrodzona 2 Orłami i Złotym Lwem mroczna historia warszawskich policjantów, których poza zawodowymi obowiązkami łączy też przyjaźń, interesy i wspólne zakrapiane imprezy. Niespodziewana śmierć jednego z nich wystawia wszystkich na próbę lojalności w świecie budowanym na korupcji i nieczystych układach. Opowieść, która skłania do przemyśleń, że bez tych, którzy dają, nie byłoby tych, którzy biorą.

Dom zły
Zło u Wojtka Smarzowskiego ma twarz zapijaczonego starca z siekierą w dłoni. Ubrane jest w zakrwawiony mundur milicjanta. Śmierdzi chciwością i zawiścią. Szuka kolejnej ofiary. Film zdobył w Gdyni 3 nagrody – za scenariusz, montaż i reżyserię, wzbudzając ciągle aktualną dyskusję na temat rozrachunku z czasem PRL.

Pod mocnym aniołem
Ten film działa jak Esperal. Po jego obejrzeniu alkohol zbrzydnie wam na dłuższy czas. Jerzy Pilch, pisząc książkę Pod Mocnym Aniołem, miał pewne doświadczenie w tych sprawach. Wojtek Smarzowski pokazał to w taki sposób, że od samego oglądania przechodzą dreszcze.

Ksiądz
Ksiądz Jan miał wypadek. I to niejeden tego samego wieczoru. A to wszystko z nudy. Arkadiusz Jakubik w filmie Wojtka Smarzowskiego może i wypada przez okno, ale na pewno nie z roli.

Źródło: Showmax

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *