Finał Eurowizji dla Młodych Tancerzy w TVP Kultura

19 czerwca 2015 roku w Czeskim Pilźnie finał Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy. Transmisja na antenie TVP Kultura o godzinie 20:00. Polskę będzie reprezentować Viktoria Nowak, zwyciężczyni konkursu Młody Tancerz Roku, absolwentka poznańskiej Szkoły Baletowej.

W finale Eurowizji Viktoria zatańczy solo do fragmentu kompozycji Henryka Mikołaja Góreckiego „Trzy utwory w dawnym stylu” (autorem choreografii jest Jacek Przybyłowicz) oraz wystąpi w układzie grupowym przygotowanym pod kierunkiem tancerza i choreografa – Camerona McMillana.

Myślę, że nasza reprezentantka ma duże szanse w finale Konkursu w Pilźnie. Jest niebywale utalentowana, a ponadto współczesna choreografia Jacka Przybyłowicza, wykorzystująca m.in. elementy techniki na palce – pointy, ukazuje jej najmocniejsze strony – mówi Robert Kamyk z TVP Kultura.

W europejskim finale Viktoria zawalczy o tytuł wraz z dziewięcioma uczestnikami konkursu. Są to: Klaudio Begaj z Albanii, Thomas Rohe z Niemiec, Trine Lise Moe z Norwegi, Valeria Staskova ze Słowacji, Agnes Klapp ze Szwecji, Helena Nováčková z Czech, Anthea Zammit z Malty, Tanja Pavlič ze Słowenii i Thom Stuart z Holandii.

Szefem organizacyjnym tegorocznego Finału Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy jest Robert Kamyk, kierownik Redakcji Muzyki TVP Kultura. Tak zdecydowała Europejska Unia Nadawców po poprzednim finale – w 2013 roku w Gdańsku, który uznano za perfekcyjnie przygotowany i wzorcowy.

Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy to jedno z najbardziej prestiżowych międzynarodowych wydarzeń tanecznych, które odbywa się od 30 lat, a Polska była jego organizatorem trzykrotnie (1997 roku – w Teatrze Muzycznym w Gdyni, 2005 roku – w warszawskim Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, 2013 roku – w Operze Bałtyckiej i Bałtyckim Teatrze Tańca w Gdańsku).

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *