Fragmenty autobiografii Janusza Głowackiego w radiowej Czwórce

Od 1 czerwca w radiowej Czwórce będzie można posłuchać fragmentów autobiografii „ Z głowy” Janusza Głowackiego. Emisja w audycji „Stacja Kultura”. Książka tego znakomitego felietonisty i dramaturga została nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Przedstawia barwne życie autora w czasach PRL-u w pryzmacie niepowtarzalnego humoru, ironii i absurdu. Autobiografię przeczyta Grzegorz Małecki z Teatru Narodowego. Pierwsza emisja miała miejsce 1 czerwca br. o godz. 10.45.

Janusz Głowacki przytacza w tej książce anegdoty ze swojego życia w krótkich i zwartych epizodach. Robi to z ogromnym poczuciem humoru, ale również z ogromnym dystansem do siebie i innych. Książka rozpoczyna się rozdziałem „One way ticket”, w którym opisuje wyjazd do Londynu na premierę swojej sztuki. Tam staje przed dylematem – wracać czy nie wracać do kraju, gdzie jak napisał: ”w jednej chwili zamieniłem się z nikomu nieznanego prowincjonalnego pisarza w zupełną znakomitość”. Jednak Anglia stała się tylko przystankiem w drodze do Ameryki.

W kolejnych rozdziałach twórca przenosi czytelnika do różnych czasów i miejsc, przeplatając historie ze swojego dzieciństwa (czasy wojenne) z życiem w Nowym Jorku. Dziesiątki historyjek z PRL-u i Nowego Jorku przedstawiają również jego przyjaciół i wrogów na burzliwym tle ostatniego czterdziestolecia.

W audycji „Stacja Kultura” regularnie można usłyszeć fragmenty książek, wpisujących się w zainteresowania słuchaczy oraz miłośników dobrej literatury.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *