Gabriel Narutowicz – 90. rocznica zabójstwa w TVP Historia

16 grudnia TVP Historia zaprezentuje programy przedstawiające historyczne przemiany, które doprowadziły do zabójstwa prezydenta Gabriela Narutowicza przez prawicowego fanatyka, Eligiusza Niewiadomskiego.

„Cafe Historia – Terror polityczny”, w którym o terroryzmie politycznym w kontekście zamachu na Prezydenta Gabriela Narutowicza dyskutować będą dr Rafał Chwedoruk (UW) i dr Patryk Pleskot (IPN). Temat programu na czasie. W ciągu ostatnich lat w Polsce doszło do zamachu na tle politycznym: Ryszard C. wtargnął do łódzkiego biura PiS, zastrzelił Marka Rosiaka, asystenta europosła Janusza Wojciechowskiego, oraz zranił nożem Pawła Kowalskiego, asystenta posła Jarosława Jagiełły. Krzyczał też, że chciał zabić prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Niedawno policja aresztowała Brunona K., który chciał wysadzić Sejm.

O godzinie 20:00 oraz o godzinie 20:55 antena zaprasza na program „Kontrowersje – Pierwszy Prezydent RP”. Przybliżona zostanie w nim postać Gabriela Narutowicza, który funkcję Prezydenta pełnił tylko przez pięć dni. Po wyborze, utożsamiany niesłusznie z lewicą, stał się celem ataków endecji. 16 grudnia 1922 r. jego życie przerwał brutalny zamach w Zachęcie, dokonany przez prawicowego fanatyka. Czy Narutowicz jako Prezydent miał szansę zostać silnym przywódcą z szansą zbudowania trwałego obozu rządzącego? O tym, jak słaba była polska demokracja, mogą świadczyć losy jego następcy, który również nie doczekał końca kadencji – zrzekł się prezydentury w wyniku zamachu majowego. Czy losy Polski potoczyłyby się inaczej, czy doszłoby do zamachu majowego, gdyby nie strzały w Zachęcie? Na ten temat rozmawiać będą profesorowie: Andrzej Chojnowski (Uniwersytet Warszawski), Helena Parafinowicz (Uniwersytet w Białymstoku) oraz dr Marek Gałęzowski (Rada Pamięci Walk i Męczeństwa.

Między pierwszą a drugą częścią Kontrowewrsji… o godzinie 20:15 wkomponowany jest film dokumentalny Lucyny Smolińskiej „Wracam do domu” prezentujący dorobek naukowy oraz polityczny Gabriela Narutowicza.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *