Gala ORŁÓW 2022 w CANAL+

Podczas spotkania z nominowanymi do Polskich Nagród Filmowych – ORŁÓW 2022, ogłoszone zostały data i miejsce tegorocznej gali. Gala odbędzie się 6 czerwca w Teatrze Polskim, a transmisję z wręczenia najważniejszych branżowych nagród obejrzeć będzie można na żywo w CANAL+ PREMIUM oraz w CANAL+ online.

Podczas uroczystego spotkania, nominacje do Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2022 z rąk Prezydenta Polskiej Akademii Filmowej Dariusza Jabłońskiego odebrali m.in. reżyserzy: Paweł Łoziński (Film balkonowy), Łukasz Ronduda i Łukasz Gutt (Wszystkie nasze strachy), Wojciech Smarzowski (Weseלe), Jan P. Matuszyński (Żeby nie było śladów); scenarzyści: Kaja Krawczyk-Wnuk (Żeby nie było śladów) i Łukasz Grzegorzek (Moje wspaniałe życie); aktorzy: Maciej Stuhr (Powrót do tamtych dni), Piotr Głowacki (Mistrz) i aktorki: Aleksandra Konieczna (Żeby nie było śladów), Maria Dębska (Bo we mnie jest seks), Magdalena Koleśnik (Sweat) i Sandra Korzeniak (Żeby nie było śladów). Podczas konferencji poznaliśmy również pierwszego laureata tegorocznych Orłów. Nagrodę za całokształt twórczości otrzymał w tym roku Jerzy Skolimowski.

Cieszę się, gdy co roku wśród nominowanych do Orłów ogłaszamy laureata nagrody specjalnej, twórcy z ogromnym dorobkiem i doświadczeniem filmowym, który tak wiele wniósł do współczesnego kina. Nie inaczej jest w tym roku, kiedy Orłem za dorobek życia Akademia nagradza Jerzego Skolimowskiego, twórcę totalnego i niezłomnego, który za swoje kreatywne wybory często płacił jakością życia. Tak jak przy filmie „Ręce do góry”, który nie spodobał się stalinowskiej władzy i spowodował, że Skolimowski musiał opuścić Polskę. Niezależnie od tego, że każdy kolejny film realizował w innym kraju, był honorowany za nie nagrodami na najważniejszych festiwalach. W pewnym momencie wrócił do Polski, gdzie nakręcił swoje trzy ważne filmy „Cztery noce z Anną”, „Essential Killing” i „11 minut”. Każdy z nich był nowatorski i odważny w formie i treści – powiedział Dariusz Jabłoński, prezydent Polskiej Akademii Filmowej.

Sprawdź ofertę kanału CANAL+ PREMIUM w PROGRAMIE TV

Nazwiska pozostałych laureatów Orłów 2022 zostaną ogłoszone podczas uroczystej 24. gali Polskich Nagród Filmowych, która odbędzie się w Teatrze Polskim 6 czerwca o godzinie 20:00. Wydarzenie będzie transmitowane na antenie CANAL+, oficjalnego nadawcy Orłów. Wśród najczęściej nominowanych produkcji znalazły się w tym roku koprodukcje CANAL+ Polska, w tym filmy: „Żeby nie było śladów” Jana P. Matuszyńskiego (13 nominacji), „Weseלe” Wojciecha Smarzowskiego (9 nominacji), „Wszystkie nasze strachy”, Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta (7 nominacji), „Sweat” Magnusa von Horna (3 nominacje), „Żużel” (1 nominacja) oraz seriale – „Klangor” i „Kruk. Czorny Woron nie śpi”.

Źródło: CANAL+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *