Gdzie wystąpią problemy z odbiorem MUX-3 po V etapie cyfryzacji?

Przeprowadzone przez Urząd Komunikacji Elektronicznej analizy symulacyjne poziomu natężenia sygnału DVB-T oraz pomiary w terenie potwierdziły, że na obszarze objętym V etapem cyfryzacji odbiór naziemny cyfrowych programów Telewizji Publicznej będzie dostępny dla ponad 95% mieszkańców. Jest to zgodnie z ustawą z dnia 30 czerwca 2011 r. o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, która przewiduje, iż nadawca publiczny (Telewizja Polska S.A.) jest zobowiązany do zapewnienia pokrycia sygnałem programów telewizyjnych: TVP1, TVP2 oraz regionalnych programów telewizyjnych terytorium Polski, na którym zamieszkuje co najmniej 95% ludności.

Problemów z odbiorem sygnału cyfrowego MUX-3 nie powinni mieć mieszkańcy województw: wielkopolskiego, łódzkiego, pomorskiego, opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i warmińsko-mazurskiego.

Dobre warunki odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej będę także na przeważającej części obszarów objętych V etapem, a należących do województw: małopolskiego, śląskiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego.

Utrudnienia w odbiorze sygnału cyfrowego mogą wystąpić jedynie w niektórych miejscowościach położonych w terenach górskich oraz w miejscach, w których do tej pory odbiór sygnału analogowego był niemożliwy lub bardzo utrudniony.

W przypadku województwa kujawsko-pomorskiego utrudnienia w odbiorze MUX-3 mogą dotyczyć 55 małych miejscowości położonych w powiatach: lipnowskim oraz włocławskim. Mieszkańcy tych miejscowości mogą już dziś odbierać sygnał cyfrowy MUX-1 ze stacji Płock / Rachocin. Warunki odbioru MUX-3 w tym rejonie ulegną poprawie po 17 czerwca, kiedy uruchomiona zostanie regularna emisja sygnału MUX-3 ze stacji w Płocku.

Dla województwa małopolskiego zidentyfikowano 17 miejscowości, w których mogą wystąpić problemy z odbiorem MUX-3. Mieszkańcy tych miejscowości nie mogą korzystać z analogowego sygnału emitowanego ze stacji Kraków/Chorągwica, utrudniony jest również w tym rejonie odbiór telewizji analogowej ze stacji Katowice/Kosztowy. Utrudnienia w odbiorze MUX-3 mogą dotyczyć miejscowości: Regulice – gmina Alwernia, Jachówka – gmina Budzów, Uniejów-Rędziny – gmina Charsznica, Karczowice – gmina Kozłów, Pazurek – gmina Olkusz, Dąbrówka – gmina Stryszów, Imbramowice – gmina Trzyciąż, Gorzeń Górny – gmina Wadowice, miejscowości z gminy Mucharz: Świnna Poręba i Mucharz, miejscowości z gminy Wolbrom: Wymysłów, Sulisławice, Brzozówka oraz Poręba Dzierżyna, a także miejscowości z gminy Zembrzyce: Marcówka, Śleszowice oraz Tarnawa Dolna. W przypadku 12 z w/w miejscowości możliwy jest odbiór sygnału MUX-1. Natomiast w przypadku pozostałych 5 miejscowości: Jachówka, Sulisławice, Brzozówka, Poręba Dzierżyna oraz Tarnawa Dolna odbiór sygnału MUX-1 jest w znacznym stopniu utrudniony.

W przypadku 2 miejscowości położonych na terenie powiatu płockiego w województwie mazowieckim, tj. Więcławice oraz Główina, mogą wystąpić utrudnienia w odbiorze sygnału MUX-3. Mieszkańcy tych miejscowości mogą już dziś korzystać z sygnału cyfrowego MUX-1 ze stacji Płock/Rachocin, z której po 17 czerwca zostanie uruchomiona emisja sygnału MUX-3, co w znacznym stopniu poprawi warunki odbioru sygnału cyfrowego.

Dla województwa śląskiego zidentyfikowano 33 miejscowości, w których mogą wystąpić problemy z odbiorem sygnału MUX-3. Utrudnienia w odbiorze mogą dotyczyć miejscowości: Mzurów – gmina Niegowa, Pszów – powiat wodzisławski, miejscowości z gminy Kroczyce: Wygiełzów, Piaseczno, Siamoszyce, Szypowice, Biała Błotna, Podlesice, Kostkowice, Lgota Murowana, Dzibice oraz Pradła, miejscowości z gminy Pilica: Jasieniec, Maleszyna, Kolonijka, Dobra-Kolonia, Przychody, Sierbowice, Siadcza, Cisowa, Kidów, Dobra, Wierzbica, Dobraków, Szyce oraz Wirbka, miejscowości z gminy Szczekociny: Wólka Ołudzka oraz Grabiec, Zdów – gmina Włodowice oraz miejscowości z gminy Żarnowiec: Udórz, Otola, Wola Libertowska i Chlina. W przypadku 21 z w/w miejscowości mieszkańcy nie powinni mieć problemów z odbiorem sygnału MUX-1. Natomiast w przypadku miejscowości: Mzurów, Piaseczno, Siamoszyce, Biała Błotna, Pradła, Maleszyna, Dobra, Wierzbica, Wierbka, Udórz, Wola Libertowska oraz Chlina odbiór sygnału MUX-1 jest w znacznym stopniu utrudniony.

W przypadku województwa świętokrzyskiego utrudnienia w odbiorze MUX-3 mogą wystąpić na terenie trzech małych miejscowości w powiecie jędrzejowskim – Przełaj, Mstyczów i Wywła. W każdej z tych miejscowości możliwy jest jednak odbiór MUX-1 ze stacji Kielce/Św. Krzyż.

Utrudnienia w odbiorze sygnału MUX-3 mogą dotyczyć także mieszkańców miejscowości Wicko – gmina Międzyzdroje w województwie zachodniopomorskim. Już dziś możliwy jest natomiast w tym rejonie odbiór sygnału MUX-1 ze stacji Świnoujście/ul. Chrobrego.

Źródło: Urząd Komunikacji Elektronicznej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *