Generacje XXI, czyli Polska Orkiestra Radiowa gra współczesne premiery w radiowej Dwójce

W repertuarze koncertu dzieła – przede wszystkim w prawykonaniach – Oleszkowicza, Krauzego, Roemera, Pałłasza oraz Changa, a na scenie Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Michała Klauzy – tak prezentował się program znakomitego wieczoru w ramach cyklu „Generacje XXI”, który odbył się 28 października w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Radiowa Dwójka zaprasza na retransmisję tego wydarzenia w poniedziałek 5 listopada.

Koncerty z cyklu „Generacje” organizowane są wspólnie przez Związek Kompozytorów Polskich we współpracy z Programem 2 Polskiego Radia i Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego od 2003 roku. Prezentowane są tu utwory polskich i zagranicznych kompozytorów XX i XXI wieku, w tym twórców niedocenianych i zapomnianych, debiuty orkiestrowe, premiery w wykonaniu wybitnych muzyków.

Podczas ostatniego – jak do tej pory – koncertu w tym cyklu zaprezentowane zostały utwory: Dziewczyna o płowych włosach na orkiestrę Edwarda Pałłasza, Concerto for Accordion and Orchestra obchodzącego w tym roku jubileusz 80. urodzin Zygmunta Krauzego, Fantasia luminosité na skrzypce i orkiestrę koreańskiego kompozytora Eunho Changa. Ponadto odbyło się prawykonanie Duetu → Solo na orkiestrę i elektronikę Piotra Roemera oraz utworu Jana Oleszkowicza Parada Koncert na perkusję i orkiestrę, który powstał na zamówienie Instytutu Muzyki i Tańca. W tym repertuarze na estradzie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zaprezentowali się tak znakomici wykonawcy, jak: akordeonista Maciej Frąckiewicz, perkusista Miłosz Pękala, grająca na skrzypcach Agata Szymczewska i Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Michała Klauzy.

Koncert zorganizowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparty przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Niemiecką Radę Muzyczną.

Początek koncertu na antenie Programu 2 Polskiego Radia w poniedziałek 5 listopada o godz. 23.00 – w ramach audycji „Nokturn”. Prowadzenie – Joanna Grotkowska.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *