Z końcem listopada 2014 roku, według zapowiedzi Telewizji Polskiej, mają zniknąć problemy z odbiorem TVP Białystok, dostępnego w ramach trzeciego multipleksu (MUX-3) Naziemnej Telewizji Cyfrowej, w południowej części województwa podlaskiego, w gminie Mielnik.
– Były to dosyć długie oczekiwania, duży wysiłek z naszej strony, bo powiem szczerze nie ma takiej telewizji na świecie, która by nie chciała mieć dużej oglądalności, dużej widowni i stąd jest nam podwójnie miło, że i determinacja samych mieszkańców – może się to wszystko ziścić – mówi Tomasz Pietrzykowski z TVP Białystok.
Na mocy porozumienia Telewizji Polskiej z Urzędem Komunikacji Elektronicznej oraz operatorem technicznym MUX-3 powstanie nowa stacja doświetlająca, dzięki której programy TVP Białystok w końcu dotrą i tam, gdzie do tej pory ze względów technicznych było to niemożliwe.
– Wiadomości lokalne, regionalne są najważniejsze, gdyż tam żyjemy, tam jest nasz dom, tam funkcjonujemy. Nasze Podlasie jest domem wielu kultur, dlatego uważam, że ważną rolą telewizji regionalnej jest to, abyśmy się mogli lepiej poznawać – powiedział Mikołaj Mantur, starosta siemiatycki.
Starania o dofinansowanie z budżetu państwa budowy stacji nadawczej Telewizja Polska i nasz regionalny oddział w w Białymstoku podejmowały od kilkunastu lat. O budowę stacji starali się również politycy, samorządowcy. Bo oprócz różnorodnych programów TVP Białystok, telewizja cyfrowa widzom na południu przyniesie też inne udogodnienia.
– Ważny element bezpieczeństwa – RSO, czyli Regionalny System Ostrzegania w tej części województwa nie docierał potencjalnie do mieszkańców, bo docierały komunikaty z województwa mazowieckiego i lubelskiego. I jeżeli będzie się coś działo, zależało nam na tym, aby także przez TVP Białystok, przez ten regionalny system ostrzegawczy – komunikat szedł z naszego regionu – powiedział Maciej Żywno, wojewoda podlaski.
Stacja ma zostać uruchomiona do końca listopada 2014 roku.
Źródło: Telewizja Polska