Honor w czasach terroru – VI seria historycznej opowieści TVP2/HD

Trwają zdjęcia do VI serii popularnego i wielokrotnie nagradzanego serialu historyczno -obyczajowego Telewizji Polskiej „Czas honoru”. Pierwsze cztery odsłony serialu to opowieść o polskim podziemiu i realiach życia w okupowanej przez Niemców Polsce. Akcja piątej i szóstej części rozgrywa się w Polsce powojennej, komunistycznej. Zdjęcia do 13 premierowych odcinków VI serii potrwają do połowy sierpnia. Premiera – jesienią 2013 roku w TVP2/HD.

Ekipa serialu gościła ostatnio w Płocku. Podczas dwudniowego pobytu 22 i 23 czerwca na terenie przedsiębiorstwa zbożowo-młynarskiego „Silopol” i stoczni rzecznej „Centromost” zrealizowano zdjęcia z udziałem m.in. Jana Wieczorkowskiego, Jakuba Wesołowskiego, Macieja Zakościelnego, Magdaleny Różczki, Jerzego Schejbala i Bartłomieja Kasprzykowskiego. Wcześniej tłem dla wydarzeń, które już od września widzowie TVP2 będą mieli okazję śledzić w VI sezonie „Czasu Honoru”, były wnętrza kompleksu pałacowego w Jabłonnej. W pałacu nagrana została m.in. scena, w której konfident gestapo, grany przez Bartłomieja Kasprzykowskiego, spotyka świadka swojej przeszłości.

Akcja 13-odcinkowej VI serii rozgrywa się w 1946 roku, rok po wydarzeniach przedstawionych w piątym sezonie. Poznamy dalsze losy trójki bohaterów – Bronka, Michała, Władka oraz ich najbliższych – od momentu, w którym zakończyła się V część, czyli gdy drogi przyjaciół z AK rozchodzą się, a Janek (Antoni Pawlicki) ginie z rąk pułkownika Wasilewskiego. Jest druga połowa 1946 roku. Polskie podziemie antykomunistyczne jest rozbite i podzielone. W miejscu rozwiązanej Armii Krajowej działa wiele organizacji, które nie mają ze sobą kontaktu. Podziemie zaczyna pogrążać się w organizacyjnym chaosie.

Główni bohaterowie serialu – Bronek (Maciej Zakościelny), Michał (Jakub Wesołowski) i Władek (Jan Wieczorkowski) nie mogą pogodzić się z panującym porządkiem. Postanawiają, zgodnie z przekonaniami i złożoną przysięgą, walczyć o wolność kraju. Ich decyzje wpłyną na najbliższych – Wandę (Magdalena Różczka), Celiną (Olga Bołądź), Rudą (Karolina Gorczyca) i Lenę (Agnieszka Więdłocha). Kolejny raz miłość, przyjaźń i zaufanie zostaną wystawione na poważną próbę.

Pełna napięcia akcja obejmować będzie m.in. walki partyzanckie, tajne operacje, prowokacje wywiadów, aresztowania, rozstania i powroty bohaterów.

W obsadzie VI części serialu zobaczymy znanych już doskonale z ról w serialu: Macieja Zakościelnego, Jana Wieczorkowskiego, Jakuba Wesołowskiego, Magdalenę Różdżkę, Agnieszkę Więdłochę, Karolinę Gorczycę, Olgę Bołądź, Katarzynę Gniewkowską, Ewę Wencel, Piotra Adamczyka, Magdalenę Cielecką. Pojawią się także nowi bohaterowie, w których wcielą się m.in. Sonia Bohosiewicz, Michał Żurawski, Joanna Osyda, Wojciech Mecwaldowski, Bartłomiej Kasprzykowski, Jerzy Schejbal.

„Czas honoru” został dwukrotnie uhonorowany Telekamerą w 2012 i 2013 roku, nagrodą przyznawaną przez czytelników pisma „TeleTydzień”. Otrzymał także Platinum Award podczas WorldFest Independent Film Festival w Huston 2010 oraz Srebrny Medal w kategorii „akcja” podczas New York Festivals 2010. W 2010 roku serial był również nominowany do nagrody Złotej Nimfy na festiwalu w Monte Carlo. Zaś Bartosz Chajdecki, autor muzyki do serialu, otrzymał nagrodę specjalną – „Transatlantyk Oceans Award 2011” za najciekawszą muzykę filmową roku dla młodego kompozytora.

Serial reżyserują Michał Rosa i Katarzyna Klimkiewicz. Autorami scenariusza – tak jak w poprzednich seriach – jest duet Jarosław Sokół i Ewa Wencel. Serial produkuje Michał Kwieciński i firma AKSON STUDIO na zlecenie TVP. Dotychczas wyemitowane odcinki pięciu serii „Czasu honoru” cieszyły się stałą, wierną widownią. W niedzielne wieczory serial oglądało średnio około 2,5 mln widzów (dane Nielsen Audience Measurement). Serial jest także bardzo dobrze oceniany w badaniach marketingowych. Pierwszą serię TVP2 wyemitowała we wrześniu 2008 roku, na sezon szósty zapraszamy do Dwójki już tej jesieni.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *