TVP oficjalnie uruchomi Regionalny System Ostrzegania

28 czerwca w Zielonej Górze podczas konferencji „Rola Oddziałów Terenowych TVP w rozwoju społeczeństwa informacyjnego” nastąpi oficjalne uruchomienie Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO). W uroczystości wezmą udział m.in. Jerzy Ostrouch, wojewoda lubuski, Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego, Marcin Jabłoński, wiceminister spraw wewnętrznych, oraz – za pośrednictwem łącza satelitarnego – Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji. Gospodarzem konferencji będzie Marian Zalewski, członek Zarządu TVP S.A.

RSO to wspólna inicjatywa Telewizji Polskiej oraz Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego. System umożliwi mieszkańcom regionu dostęp do informacji i komunikatów o zagrożeniach i sytuacjach kryzysowych w tym województwie za pośrednictwem telewizji. W tym celu wykorzystywane są nowe możliwości, jakie stwarza naziemna telewizja cyfrowa. Czerwcowe wichury oraz podtopienia wyraźnie pokazały, jak potrzebne dla mieszkańców regionu jest tego rodzaju nowoczesne rozwiązanie.

Komunikaty i ostrzeżenia trafiają do RSO w formie elektronicznej bezpośrednio z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, który na bieżąco otrzymuje raporty od służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, prognozy meteorologiczne i hydrologiczne. Następnie informacje te są nadawane przez TVP równolegle z programami telewizyjnymi. Dostęp do nich możliwy jest za pośrednictwem telegazety oraz tzw. serwisu hybrydowego, czyli dostępnej w coraz większej liczbie telewizorów i dekoderów funkcjonalności, łączącej tradycyjny odbiór telewizyjny oraz Internet. Najważniejsze ostrzeżenia, związane z bezpośrednim zagrożeniem życia lub zdrowia, będą wyświetlane na ekranach telewizorów w postaci napisów.

Informacje będą się ukazywały za pośrednictwem nadajników telewizyjnych w Gorzowie Wielkopolskim, Jemiołowie i Wichowie na wszystkich kanałach TVP multipleksu trzeciego, który jest już dostępny na terenie całego województwa lubuskiego (TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Gorzów Wielkopolski, TVP Historia, TVP Kultura, TVP Rozrywka i TVP Polonia).

Nowo wdrożony system doskonale uzupełnia dostępną za pośrednictwem tabletów i smartfonów aplikację eLubuskie, stwarzając mieszkańcom regionu możliwość coraz pełniejszego korzystania z usług dostępnych w ramach rozwoju społeczeństwa informacyjnego (np. szerokopasmowego Internetu i telewizji cyfrowej), a przede wszystkim istotnie podnosząc ich bezpieczeństwo. Przypomnieć należy, że woj. lubuskie jako pierwsze – już w listopadzie 2012 roku – pożegnało się z odbiorem analogowym. Była to jedna z przyczyn wyboru tego regionu do pilotażowego wdrożenia systemu.

W najbliższej przyszłości planowane jest rozszerzenie RSO na kolejne województwa. Trwają w tej sprawie zaawansowane rozmowy między Telewizją Polską a Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *