Historycy zajmujący się polami bitew oraz eksperci wojskowi wykorzystują najnowocześniejsze drony, aby ponownie przyjrzeć się miejscom, które odgrywały kluczową rolę podczas II wojny światowej. Premiera nowego programu „II wojna światowa z drona” 13 września o 22:00 na kanale Polsat Viasat History.

Sprawdź godziny emisji audycji „II wojna światowa z drona” w PROGRAMIE TV

Od najgęstszych lasów Polski po czyste wody Morza Śródziemnego – niewiele obszarów na całym świecie ominął koszmar II wojny światowej. Wiele terenów wciąż nosi fizyczne blizny po największym światowym konflikcie. Zniszczone budynki, opuszczone wioski, wraki samolotów i statków stały się przejmującymi symbolami odwagi i poświęcenia. Pokoleniom, które ominęła wojenna zawierucha, te pomniki historii przypominają o tym, jak przywrócono światu wolność. Weterani wojenni szybko odchodzą, a czas zbiera swoje żniwo również w miejscach, które zapisały się na kartach historii. Mury się kruszą, metal rdzewieje, a natura przejmuje wiele z nich. Wkrótce wszystko to zniknie. Mimo to wciąż pozostało tysiące historii do opowiedzenia, a w programie „II wojna światowa z drona” każdy odcinek przyjmuje inną narrację.

1. odcinek analizuje udział afroamerykańskich żołnierzy w ofensywie w Ardenach. Eksperci prześledzą drogę tych, którzy walczyli przeciwko rasizmowi w armii opartej na segregacji. W 2. odcinku historycy wyruszają do Monte Cassino, gdzie trwała jedna z najdłuższych i najkrwawszych kampanii II wojny światowej. 3. odcinek skupia się na losach Malty, której kondycja w czasie wojny wisiała na włosku. Eksperci przyglądają się obronie maleńkiej wyspy, aby zrozumieć, jak przetrwała oblężenie. 4. odcinek serii poświęcony jest D-Day, gdzie pionierskie drony pomagają ekspertom przeanalizować niemiecki system okopów, przedstawiając przy okazji brawurowy rajd komandosów. Zatopione szczątki czołgu pokazują, jak niebezpieczne były przygotowania do D-Day. W 5. odcinku walka przenosi się w powietrze – widzowie dowiedzą się, jak wynaleziono radar i czym okazała się „cudowna broń” Hitlera. W 6. i ostatnim odcinku historycy, przy pomocy rewolucyjnych nagrań z drona, odsłaniają niektóre z kluczowych miejsc na terenie dawnej Trzeciej Rzeszy, aby zrozumieć, jak naprawdę działała nazistowska machina wojenna.

Sprawdź ofertę kanału Polsat Viasat History w PROGRAMIE TV

Z pomocą najnowocześniejszej technologii dronów i modelowania 3D historycy i eksperci przemierzają Europę, aby odkryć nowe elementy konfliktu i ożywić niektóre z nieznanych historii II wojny światowej. Premiera serii „II wojna światowa z drona” 13 września o 22:00. Emisja kolejnych odcinków w poniedziałki o tej samej porze.

Źródło: Viasat World