III etap refarmingu – DVB-T2/HEVC dostępny już dla 76% gospodarstw domowych

W nocy z 22 na 23 maja Emitel przeprowadził zmianę częstotliwości i standardu nadawania programów naziemnej telewizji cyfrowej MUX1, MUX2 oraz MUX4. Zmiany dotyczyły prawie całej południowej Polski – objęły południową część Wielkopolski, Ziemię Łódzką, Kielecczyznę, Podkarpacie, Małopolskę, Górny Śląsk i Opolszczyznę.

Sprawdź ofertę kanałów telewizji naziemnej w PROGRAMIE TV

Refarming pasma 700 Mhz zbliża się do końca. Za nami już trzy z czterech etapów projektu. Po jego zakończeniu Polacy zyskają nie tylko nową jakość telewizji, ale zwolnione pasmo posłuży rozwojowi sieci mobilnej 5. generacji. Ostatni etap, kończący cały proces refarmingu, zaplanowany jest już na 27 czerwca br.

W przypadku widzów z województwa łódzkiego oprócz przestrojenia odbiornika może być konieczna korekta ustawień anten odbiorczych. Szczegółowe parametry można sprawdzić w aplikacji EmiMaps: www.emitel.pl/strefa-klienta/odbior-rtv/aplikacja-emimaps/.

Dziś w nocy refarming pasma 700Mhz i zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej objął już swoim zasięgiem prawie całą południową Polskę. Oznacza to, że naziemna telewizja w standardzie DVB-T2 jest już dostępna na 68% powierzchni Polski

Realizowana w ramach refarmingu zmiana standardu nadawania DVB-T2/HEVC to:
✓ Lepsza jakość obrazu – rozdzielczość HD
✓ Możliwość nadawania programów UHD / 4k
✓ Lepsza jakość dźwięku
✓ Szerszy zakres udogodnień – personalizacja dźwięku
✓ Usługi dodatkowe – telewizja hybrydowa HbbTV
✓ Lepsza oferta – możliwe będzie zmieszczenie większej liczby kanałów na multipleksach.

Po przeprowadzeniu zmian znaczna część odbiorników telewizyjnych lub dekoderów (tzw. set top boxów) powinna samoczynnie zaktualizować listę programów telewizyjnych. W przypadku niektórych modeli odbiorników może być konieczne ponowne wyszukanie kanałów z pomocą pilota zdalnego sterowania. Widzowie posiadający starsze odbiorniki, niekompatybilne ze standardem DVB-T2/HEVC, aby móc odbierać sygnał naziemnej telewizji cyfrowej powinni zaopatrzyć się w dekoder lub wymienić telewizor. Strona rządowa wspiera gospodarstwa domowe w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, przyznając bon na dofinansowanie. W przypadku zakupu telewizora kwota dofinansowania wynosi 250 zł, natomiast w przypadku dekodera jest to 100 zł. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie : https://www.gov.pl/web/dvbt2

Refarming pasma 700 MHz to operacja przeniesienia multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694–790 MHz do niższego zakresu 470–694 MHz. Ma to związek z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby operatorów komórkowych (usługi 5G). Zmiany prowadzone są zgodnie z zarządzeniem Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 17 stycznia 2020 roku w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-790 MHz.

Zgodnie z decyzją UKE zmianie nie podlega jeszcze standard nadawania dla emisji programów MUX3, który będzie mógł nadawać w standardzie DVB-T do końca 2023 roku (https://www.uke.gov.pl/akt/mux-3-bedzie-mogl-nadawac-w-standardzie-dvb-t-do-konca-2023-r-,419.html). Nie zmieniły się również parametry emisji MUX8, który nadawany jest w paśmie VHF i nie jest przedmiotem refarmingu.

Źródło: Emitel

4 Comments on “III etap refarmingu – DVB-T2/HEVC dostępny już dla 76% gospodarstw domowych”

 1. Witam,

  po zakupieniu dekodera DVB-T2/HEVC (aktualizacja firmware’a przeprowadzona) i wyszukiwaniu listy kanałów od 23.05.2022 nie odbieram w Jastrzębiu-Zdroju z MUX-2 następujących kanałów:
  Polsat, Super Polsat, TV4, TV6.

  Pozostałe kanały po zmianie standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej odbieram!

  Dodam tylko, że przed zmianą standardu nadawania w województwie śląskim tj. przed 23.05.2022 wszystkie kanały naziemnej DTV były dostępne i odbierane z wysoką jakością zarówno bespośrednio z tuneru TV jak i zakupionego z początkiem maja br. dekodera DVB-T2/HEVC.

  Jakieś konstruktywne sugestie?

  dzięki i pozdrawiam

  1. A na cóż ta skarga miałaby być i do kogo? Proszę też, abyś nie spamował w komentarzach. Komentarze są zatwierdzane przez administrację, więc nie wyświetlają się od razu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *